Dallime mes rishikimeve të "Dinamiti"

2.258 bytes added ,  11 vjet më parë
 
Nitroglycerin lëngshëm mund të jetë përzier me përbërës të tjerë neutrale, të tilla si silicë ose komponimet e aktive ([[squfur]], [[nitrat]] [[natriumi]], [[celulozë]], etj.).
 
==Shkop i dinamit ==
 
Një kartë e dinamit ishte klasik dimensionet e mëposhtme: 25 cm i gjatë dhe 3 cm në diametër, por shumica e dinamit është përdorur si një diametër më të madh se 5 fishek cm dhe peshon mbi 1 kg.
 
Fillimisht, ngjit e dinamit është i përbërë nga 75 nitroglycerin% (organ shumë i paqëndrueshëm) dhe 25% të (mikro diatomite-algave), e cila stabilizon nitroglycerin dhe dinamit sigurt është një eksploziv.
 
Përdorimi i dinamit është shumë më pak e rrezikshme se nitroglycerin apo edhe [[barut]]. Është më pak e ndjeshme ndaj goditjeve, dhe një shkop vendosur në një zjarri djeg (teorikisht) pa eksplodimit. Në fakt, ajo kërkon një detonator për t'u përdorur.
 
Me kalimin e kohës (ose në temperatura mbi 32 ° C), shkopinj e rrjedh dinamit e nitroglycerin të lëngshme, të cilat mund t'i bëjë ata të rrezikshme dhe përbën një problem të sigurisë në vendet e ndërtimit. Prandaj ajo është më pak e përdorur sot.
 
Dinamiti aktual përmbajnë disa [[pambuku]] nitrik (nitrocellulose), e cila gels nitroglycerin dhe fshin depërtim. Nitroglycerin është zëvendësuar me deri në 50% të nitroglycol, e cila ul pikë ngrirjen e përzier dhe e bën atë më të sigurt, sepse një dinamit ngrirë është shumë e ndjeshme ndaj goditjeve. Diatomite është zëvendësuar nga një përzierje e [[miellit]] me dru ose të ngjashme, dhe nitrateve ammonium, e cila e rrit potencë të produktit.
 
==Perdorimi==
 
Fushat kryesore të përdorimit të dinamit ishin të ndërtimit, minierave dhe rrënimit. Gjatë industrializimit, kishte një nevojë të fortë për eksploziv i fuqishëm për [[minierat]] dhe [[tunel]] ndërtimit. Megjithatë, eksplozivë të reja dhe teknikat e reja kanë zëvendësuar gradualisht dinamit. Për dekada me radhë nuk ka qenë marketed.
 
Dinamit ka qenë përdorur në konfliktet e armatosura.
 
Nitroglycerin Ka qenë kriminelë të interesuar në safes hapjen e kanë nxjerrë me qëllim shufra dinamiti nga valë.
 
Specialistet kanë përdorur gjatë dinamin në praktikë per pastrimin e ducts dhe shfryn jo-depërtueshëm nga njeriu. Gradualisht, praktikë është kthyer në drejtim të eksplozivëve pika më interesante të pushtetit pamje / vëllim.
Anonymous user