Dallime mes rishikimeve të "Françesku i Asizit"

v
U kthyen ndryshimet e 85.31.137.11 (diskutimet) në versionin e fundit nga Wutsje.
v (U kthyen ndryshimet e 85.31.137.11 (diskutimet) në versionin e fundit nga Wutsje.)
Edhe Francesku si edhe shume te rinj te tjere mori pjese ne kete beteje ku edhe u kap rob dhe u burgos nje vit. Burgosja do te ishte për te nje pervoje themelore. Thuhet se pjesemarrja ne luftime dhe pervoja e tmerreve qe perjetoi e tronditen gjer ne ate pike sa qe e bene te rimendohej teresisht mbi jeten e tij. Lufta mbaroi ne vitin [[1203]] dhe Francesku u lirua nga roberia fale nje ujdie mbi te burgosurit e luftes, qe ne rast semundjeje robi i luftes lirohej me pagese. I ati Pietro Bernardone mori persipër pagesen.
 
Francesku pasi kthehet ne shtepi e merr veten pak nga pak. Pikerisht ne vendet ku ai pati perjetimet me te medha ndihmuan qe te rizgjoheshin tek ai dashurine për [[Natyra|natyren]] ku shikon si vepron [[Perëndia]] e adhuruar. Deshira për [[Drejtësia|drejtesi]] e shtyn ate te provoje vitet qe pasuan ([[1204]]-[[1205]]) rrugen për ne [[Kryqëzata|kryqezate]]. Behej fjale te mberrinte ne [[Lecce]] ([[Leçe]]) [[Principata|principaten]] e [[ Gualtieri di Brienne]], për te levizur me pas me kaloresit e tjere sebashku për ne [[Jeruzalemi|Jeruzalem]]. Megjithkete, ne [[Spoleto]] semuret prape dhe rikthehet ne shtepi.
pull my sausage
 
==Fillimi i jetës fetare==
63

edits