Dallime mes rishikimeve të "Piroku"

No change in size ,  13 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
== Kultura ==
Duke mos braktisur traditat e vjetra,por edhe duke kujtuar deshmoret e lirise,ne Pirok formohet nje grup kengetaresh te talentuar,qe mer emrin e Qahil Osmanit-Azganit.Ky grup punoi i paorganizuar deri kur u formua Shoqeria Kulturo-Arsimore me emrin e te njejtit deshmore.
Ky grup si keshill iniciativ i perber prej Samet Kurtishit,Burhan Mehmedi
Ky grup si keshill iniciativ i perber prej Samet Kurtishit,Burhan Memhmeti,Abidin Shabani,Beqir Zulfiut dhe Mujdin Bajramit ne prezencen e anetareve te te gjitha organizatave shoqeroro-politike te fshatit,me 10.III.1976 doli me propozim qe ne kete fshate edhe formalisht te formohet Shoqeria Kulturoro-Artistike “Qahil Osmani”.Ne kete mbledhje u vendose qe ne gjirin e shoqerise se permendur te zhvillojne veprimtarine e vet kulturo artistike keto seksione:grupi i valeve,grupi folkloriko-vokal,orkestrina,dhe grupi i drames.
 
== Historia ==
Anonymous user