Ndryshimi mes inspektimeve të "Njëqindkëmbëshi"

v
roboti shtoj: bg:Стоножки; cosmetic changes
v (roboti shtoj: tg:Лабпойҳо)
v (roboti shtoj: bg:Стоножки; cosmetic changes)
| subdivision =
}}
'''Njëqindëkëmbëshi''', njohur edhe si '''Centripedies'',' ''(nga [[gjuha latine|latinishtja]] prefiksi centi-, "njëqind", dhe [[gjuha greke|greqiashtja]] ποδός ''podos'', "këmbë")'', është insekt që bën pjesë në grupin '''Litobida''' dhe në familjen '''Litobidi''' me lloje të ndryshme ku më i njohuri është njëqindkëmbëshi i zakonshëm ose ''Lithobius forficatus''. Është inskt me trup të gjatë dhe të pajisur me shumë këmbë, i aftë në lëvizje shpejta e të shkathëta. Gjendet në zonat e ngrohta të Euroazisë e të Amerikës. Familja nuk është e pranishme në Australi dhe në pjesën më të madhe të Amerikës Jugore dhe Afrikës.
 
== Përshkrimi fizik ==
 
== Shtimi ==
Në zonat e ngrohta, njëqindkëmbëshit e llojit ''Litobidi'' shtohen në pranverë dhe verë. Një mashkull lokalizon një partner prej aromësqe lkap me anë të antenave që janë shumë të ndjeshme. Si mashkulli ashtu dhe femra i afrohen njëri tjetrit me shumë kujdes, për të evituar nisjen e ndonjë sulmimi, dhe secili prek tjetrin me anë të antenave për të shprehur qëllimet e veta. Pas ciftëzimit, shumë shpejt ata ndahen.
Kështu, gjatë depozitimit që zgjat disa ditë, femra i nxjerr vezet e fekonduara një nga një. Keto, të mbuluara me një myk, i rrotullon nëpër terren në mënyrë që të formojë një lëvozhgë mbrojtëse, dhe më pas groposen.
Disa javë më pas, ndonjëherë edhe më shumë, nga vezët del një njëqindkëmbësh ne fazën larvore. I riu është mëse i ngjashëm me të rriturin vetë se ka më pak segmente dhe vetëm shtatë palë këmbë. Në muajt e mëpasëm ndodhin shumë ndryshime, gradualisht shtohen segmentet të pajisur me këmbë. Mund të kalojnë shumë muaj që njëqindkëmbëshi të arrijë pjekurinë seksuale.
 
== Ruajtja ==
== Referencat ==
¹Enciklopedia "Il fantastico mondo degli animali" ©IMP BV/IMP Srl
[[categoryKategoria:insekte]]
 
[[bg:Стоножки]]
[[bo:རྟ་བླ།]]
[[ca:Quilòpode]]