Dallime mes rishikimeve të "Teodor Keko"

153 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Teodor Keko''', lindi më [[2 shtator]] të vitit [[1958]] është shkrimtar shqiptar. Vdiq më 12 gusht [[2002]].
 
Teodor Keko lindi në Tiranë. Prindërit e tij ishin rgjisorët e kinematografisë [[Endri Keko | Endri]] dhe [[Xhanfize Keko]].
Ndoqi studimet e larta në Universitetin e Tiranës në degën e Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe. Në fillimet e tij punoi si gazetar në gazetën letrare “Drita”, dhe në gazetën e përditshme “Koha jonë”, më vonë ka punuar në gazetën “Aleanca” si editorialistredaktor. Për një periudhë kohe mbahet mend si pjestar i parlamentit shqiptar. Teodor Keko ka filluar publikimet e tij në vitin 1980 dhe është autor i 15 volumeve në: poezi, dramë, novelë si dhe veçanërisht i historive të shkurtra.
 
== Krjimtaria ==