Ndryshimi mes inspektimeve të "Surrealizmi"

9 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: oc:Surrealisme)
'''Surrealizmi''' (fr. ''Surréalisme'') ka qenë lëvizje letrare, kulturore dhe artistike, që është paraqitur në Francë pas Luftës së Parë Botërore. Surrealizmi ka qenë vazhdimësi e rrymës artistike, të njohur si [[dadaizmi]] dhe e frymës e tij rrebeluese, kryengritje kundër traditës dhe shprehive e zakoneve konvencionale, si dhe urrejtje ndaj normave shoqërore. Mirëpo, për dallim nga fryma refuzuese e dadaizmit, surrealizimi ka theksuar edhe anën e vet pozitive dhe konstruktive.
 
Bazën e vet filozofike surrealizmi në fillim e ka kërkuar dhe e ka gjetur te frojdizmi, e më vonë edhe te [[marksizmi]]. SHPIFESA
 
Si fillim i surrealizmit merret viti 1924, kur [[Andre Bretoni]] ka publikuar programin e tij ''Manifesti i surrealizmit''. Rreth Bretonit janë tubuar edhe shkrimtarë të tjerë, si [[Lui Aragoni]], [[Pol Elyari]] etj., por edhe artistë të tjerë, si piktori [[Salvador Dali]].
Anonymous user