Dallime mes rishikimeve të "Arbëreshët në Greqi"

No change in size ,  15 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (robot Adding: ro:Arvaniţi)
'''Arvanitët''' ('''Arbërorët''') janë pasardhëse e një mërgatës Toske Shqiptare në [[Greqia|Greqi]] nga midis shekujve të 11-të dhe 15-të. Sot identifikohen si Grekë dhe janë pjesë e [[Kisha Ortodoxe Greke|Kishës Ortodokse Greke]]. Flasin një [[dialekt]] i [[Gjuha Shqipe|Shqipës]] - [[ArbërishteArvanitisht]] - megjithëse, kjo gjuha është pothuaj e shuajtur [http://www.helsinki.fi/~tasalmin/europe_report.html#Arvanitika]. Bazuar në [[Ethnologue]], 150,000 njerëz flasnë Arbërishte në 2005 [http://www.ethnologue.com/show_language.asp?code=aat].
 
 
209

edits