Dallime mes rishikimeve të "Kushtetuta e Shqipërisë"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Gjatë hartimit të kushtetutës u shqyrtuan sistemet presidenciale dhe parlamentare si dhe elemente të tjera të rendit kushtetues. Refuzimi i sistemit presidencial gjatë udhëheqjes së Sali Berishës shtyu hartuesit e kushtetutës të zgjidhnin sistemin parlamentar. Me ndryshime të vogla gjatë ecurisë së përpilimit, propozimi për kushtetutë u miratua nga Kuvendi i Shqipërisë më [[21 tetor]] [[1998]] dhe u vendos më referendum mbarëpopullor. Qytetarët e Shqipërisë u pajtuan me propozimin dhe bënë të mundshëm fuqizimin e Kushtetutës po atë vit.
 
Ekspertë ndërkombëtare e kanë vlerësuar Kushtetuën e Republikës së Shqipërisë si në përputhje me rregullat e standardet evropiane.
 
Punoi.ARMELA SOLLAKU 9B
== Shiko edhe këtë ==
*[[b:Kushtetuta e Shqipërisë|Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë]] në [[Wikibooks]]
 
== Lidhje të jashtme ==
{{Wikisource|Kushtetuta e Shqipërisë}}
*[http://kushtetuta.independentkosova.com Kushtetutat shqiptare]
*[http://www.ipls.org/ Instituti për Studime Publike dhe Ligjore]
*[http://www.ipls.org/services/constitution/draft93/shqip/index.html Projekt për Kushtetutën e Shqipërisë (1993)]
*[http://www.oefre.unibe.ch/law/icl/al00t___.html Kushtetuta e Shqipërisë (1991)] anglisht
*[http://www.dsg.unito.it/dircost/ALBANIA%201928.htm Kushtetuta e Mbretërisë Shqiptare (1928)] frëngjisht
*[http://www.dsg.unito.it/dircost/ALBANIA%201925.htm Kushtetuta e Republikës Shqiptare (1925)] frëngjisht
 
[[Category:Shqipëri]]
 
[[bg:Конституция на Албания]]
[[de:Verfassung Albaniens]]
[[en:Constitution of Albania]]
[[id:Konstitusi Albania]]
[[pl:Konstytucja Albanii]]
Anonymous user