Dallime mes rishikimeve të "Liqeni i Bodenit"

No change in size ,  12 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: ko:보덴제 호; cosmetic changes
v (roboti shtoj: ko:보덴 호)
v (roboti ndryshoj: ko:보덴제 호; cosmetic changes)
Me emrin '''Bodensee''' përfshihen tri sipërfaqet e përbashkët ujor [[Obersee]], [[Untersee]] dhe [[Seerhein]]. Pra bëhet fjalë për dy [[liqe]]ne (Ujëra të qetë) dhe nji [[lumi]] (ujërat e rrjedhshëm).
 
[[FiguraSkeda:Bodensee_satellit.jpg|thumb|]]
[[FiguraSkeda:Karte_Bodensee_V2.png|thumb|]]
 
:Pozita gjeografike: 47° 38’ gje.gjeo. v, deri 9° 22' gjat.gje. l dhe 47° 38’ gje.gje.v, deri 9° 22' gjat.gj.l
:Sipërfaqja: Obersee 473 km², Untersee 63 km², gjithsej 536 km² (pa Seerhein), Qërshor 2004
:Thellësija max. 254 m
:Thellësija mesatare 90 m
** [[Rajna]], [[Bregenzer Ach]], [[Argen]], [[Radolfzeller Aach]], [[Steinach]], [[Schussen]], [[Goldach]],
* '''''Qytetet në bregun e liqenit:'''''
* '''[[Gjermani]]:''' [[Radolfzell]], [[Konstanz]], [[Überlingen]], [[Meersburg]], [[Friedrichshafen]], [[Lindau]]
* '''[[Austri]]:''' [[Bregenz]]
* '''[[Zvicra]]:''' [[Rorschach]], [[Arbon]], [[Romanshorn]], [[Kreuzlingen]],[[Dornbirner Ach]]
* [http://www.bodenseeschiffe.de/ informacionet për vijat e transportit të anijeve]
* [http://www.ilec.or.jp/database/eur/deur33.html]
[[CategoryKategoria:Liqene në Gjermani]]
[[CategoryKategoria:Liqene në Zvicër]]
 
[[af:Bodenmeer]]
[[it:Lago di Costanza]]
[[ja:ボーデン湖]]
[[ko:보덴보덴제 호]]
[[la:Lacus Bodamicus]]
[[lb:Bodensee]]