Dallime mes rishikimeve të "15 Gusht"

3 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: eo:15-a de Aŭgusto; cosmetic changes
v (roboti shtoj: bcl:Agosto 15)
v (roboti ndryshoj: eo:15-a de Aŭgusto; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Korrik|Gusht|Shtator}}
 
== Ngjarje ==
[[figuraSkeda:Panama city.jpg|thumb|150px|[[Panama City]]]]
[[figuraSkeda:Paraguay-001.jpg|thumb|150px|[[Asunción]]]]
[[figuraSkeda:Arequipa-plaza-armas-c01.jpg|thumb|150px|[[Arequipa]]]]
[[figuraSkeda:Jacques-Louis_David_017.jpg|thumb|150px|[[Napoleon Bonaparta]]]]
* [[778]] - Zhvillohet Lufta e Kalimit Roncevaux në të cilën vritet [[Rolandi]].
*[[1040]] - Mbreti [[Dunkani I i Skocisë]] vritet në luftë nga kushëiri i tijë i parë dhe rivali i tijë [[Makbethi i Skocisë]]. ''(figura 1)''
*[[1993]] - Japonezja [[Junko Asari]] fiton maratonin e femrave në Kampionatin Botërorë të Atletikës në [[Stuttgart]].
 
== Lindje ==
{{GUSHT}}
 
* [[1936]] - [[Bardhyl Çaushi]], gjykatës, mësimdhënës dhe veprimtar politik.
 
== Vdekje ==
 
* [[1498]] - [[Izabela e Aragonisë dhe Kastiles]], mbretereshë portugeze.
* [[2000]] - [[Ena Begoviq]], aktore kroate.(* [[1960]].)
 
== Festa dhe përvjetore ==
* Dita e Marias,nënës së Krishtit...Festohet dhe ne trevat tona.
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
 
[[CategoryKategoria:Gusht]]
 
<!--interwiki-->
[[el:15 Αυγούστου]]
[[en:August 15]]
[[eo:15-a de aŭgustoAŭgusto]]
[[es:15 de agosto]]
[[et:15. august]]