Dallime mes rishikimeve të "Ibrahim Kadriu"

1.051 bytes added ,  12 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
vNo edit summary
 
{{Biobox
|Foto = IbrahimKadriu.354x453.jpg
|Titulli = Ibrahim Kadriu
|Emri = Ibrahim
|EmriDytë =
|EmriTretë =
|Mbiemri = Kadriu
|Shqiptimi =
|KomentEmri =
|Seksi =M
|VëndiLindjes = [[Zheger]], [[Gjilan]]
|DitaMuajiLindjes = [[8 janar]]
|VitiLindjes = [[1945]]
|VëndiVdekjes =
|DitaMuajiVdekjes =
|VitiVdekjes =
|Aktiviteti = poet, shkrimtarë
|Aktiviteti2 = publicistë shqiptarë
|Aktiviteti3 =
|AktivitetiTjetër =
|Nënshtetësia = kosovar - shqiptar
|FaqjaWeb =
}}
 
'''Ibrahim Kadriu''' lindi më [[8 Janar]] [[1945]] në [[Zheger]] të [[Gjilani]]t. Shkollën fillore e ekreu ne vendlindje në vitin [[1959]] kurse atë të mesmen e mësuesisë në Gjilan me [[1964]]. Studimet pasuniversitare i kreu në [[Prishtine]]. Ka një opus të gjere te krijimtarisë letrare. Sot ai jeton dhe vepron ne Prishtine.
Ibrahim Kadriu lindi më 8 Janar 1945 në Zheger të Gjilanit. Shkollën fillore e ekreu ne vendlindje në vitin 1959 kurse atë të mesmen e mësuesisë në Gjilan me 1964. Studimet pasuniversitare i kreu në Prishtine. Ka një opus të gjere te krijimtarisë letrare. Sot ai jeton dhe vepron ne Prishtine.
 
 
Veprat:
*| '''Pastaj harrohet''' bot. [[Rilindja]], [[Prishtinë]] 1989
*| '''Ethet e një dimri''' bot. [[Rilindja]], [[Prishtinë]], 1983
*|'''Hapesireë''' bot. [[Rilindja]], [[Prishtinë]], 1977
*|
 
[[Kategoria:shkrimtarë shqiptarë|Lindje 1945]]
2.204

edits