Dallime mes rishikimeve të "Ibrahim Kadriu"

68 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
Shkollën fillore e ekreu ne vendlindje në vitin [[1959]] kurse atë të mesmen e mësuesisë në Gjilan me [[1964]].
Studimet universitare i kreu në [[Prishtine]], ai ka një opus të gjerë të krijimtarisë letrare mbi 40 vepra. Pas dy viteve të punës si pedagog, më 1968 ka filluar punën e rregullt të gazetarit në të përditshmen "Rilindja", gazetar ee redaktor i kulturës dhe reporter i lirë. Në "Rilindje" i ka vazhduar puna gjer në dhjetor të vitit 1999 kur (në detyrën e redaktorit) kalon në të përditshmen "Zëri" ku edhe sot punon. Që nga fillimi i viteve të gjashtëdhjeta aktivisht merret me letërsi.
Sot ai jeton dhe vepron ne [[Prishtinë]].Gazetar dhe redaktor në gazetën [[Rilindja (OPGBG)|Rilindja]] dhe tash redakton robrikën e kulturës në të përditshmën [[Zëri]], [[Prishtinë]]. [[Shkrimtarë shqiptarë]], anëtar i [[Pen Qendra e Kosovës]] (klubit) [[Prishtinë]].
Botime të tjera: Dhurata letrare, libër leximi për kl. VII (1987), shumë herë i ribotuar, "555 arsye për të qeshur", libër me mahi, me pseudonim I. Karadaku (1995), "444 arsye për të qeshur", libër me mahi, me pseudonim I. Karadaku (1997) .
*| '''"Armendi",''' poemë (1974),
*| '''"Pas kthimit",''' roman (1975), ribotoi "Naim Frashëri",(1985),
*| '''Hapësirë''' bot. [[Rilindja (OPGBG)|Rilindja]], [[Prishtinë]], 1977
*| '''"Shpëtimtarët",''' novelë dhe tregime (1978),
*| '''"Kohë e të korrave",''' roman (1979),
*| '''"Troku"''' , poezi, (1980),
*| '''"Kroi i ilaçit",''' '''Tregime''' (1980),
*| '''Ethet e një dimri''' bot. [[Rilindja (OPGBG)|Rilindja]], [[Prishtinë]], 1983
*| '''Poezi (Veli i kohës)''' - (1984),
*| '''"Zogjtë fluturojnë vetë",''' roman (1986),
*| "'''Nëna'''", novela, (1988),
*| '''Tregime, përzgjedhje lektyre''' (1988),
*| '''Pastaj harrohet''' bot. [[Rilindja (OPGBG)|Rilindja]], [[Prishtinë]] 1989
*| '''"Më shumë se lojë",''' roman (1990),
*| '''"Qerrja e dritës",''' roman (1990),