Dallime mes rishikimeve të "Liza Minnelli"

30 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
| emri = Liza Minnelli
| foto = [[Figura: Liza_Minnelli.jpg |220px]]
| titulli = Liza Minnelli,[[2008]] në Shoun e Modës [[The Heart Truth]]
| emri i vërtetë = Liza May Minnelli
| ditëlindja = [[12 mars]] [[1946]]
'''Liza May Minnelli''' ([[12 mars]] [[1946]] në [[Los Angeles]]), [[aktor]]e dhe këngëtare [[amerika]]ne fituese e Çmimit [[Oscar]] dhe [[Toni]]. Ajo është vajzë e aktores [[Judy Garland]] dhe regjisorit të filmit [[Vinsent Minelli]].
==Biografia==
'''''Liza Minelli''''' është nga një familje e njohur artistësh; nga ana e nënës ajo kishte argëtues në familje edhe gjshtë gjenerata më pareparë. Nëna e saj u bë e famshme me [[film]] dhe [[muzikë]], ndërsa dajaët e saj ishin pjesë përbërse e grupit muzikor “[[The Gumm Sisters]]” bashkë me nënën e saj. Babi i saj ishte nga një familje teatrore Ii cili u bë një regjisor shumë i njohur i filmit. Liza për here të pareparë në film u paraqit në moshën trivjecaretrivjeçare në muziklin “In“[[In the Good Old Summertime]] “ bashkë me nënën e saj dhe [[Van Johnson]]in më [[1949]].