Dallime mes rishikimeve të "Liza Minnelli"

ska përmbledhje të redaktimeve
 
 
'''Liza May Minnelli''' ([[12 mars]] [[1946]] në [[Los Angeles]]), [[aktor]]e dhe këngëtare [[amerika]]ne fituese e Çmimit [[Oscar]] dhe [[ToniBafta]]. Ajo është vajzë e aktores [[Judy Garland]] dhe regjisorit të filmit [[Vinsent Minelli]].
==Biografia==
'''''Liza Minelli''''' është nga një familje e njohur artistësh; nga ana e nënës ajo kishte argëtues në familje edhe gjshtë gjenerata më parë. Nëna e saj u bë e famshme me [[film]] dhe [[muzikë]], ndërsa dajaët e saj ishin pjesë përbërse e grupit muzikor “[[The Gumm Sisters]]” bashkë me nënën e saj. Babi i saj ishte nga një familje teatrore i cili u bë një regjisor shumë i njohur i filmit. Liza për here të parë në film u paraqit në moshën trivjeçare në muziklin “[[In the Good Old Summertime]] “ bashkë me nënën e saj dhe [[Van Johnson]]in më [[1949]].