Ndryshimi mes inspektimeve të "Shën Elena"

49 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Figura:MSH82 st helens plume from harrys ridge 05-19-82.jpg|thumb|right|300px| shpërthimi i vullkanit 19. maj 1982. ]]
 
'''Shën Elena'''([[[[gjuha angleze|anglisht]]:Mount Saint Helens) është vullkan aktiv në veriperëndim të shtetit [[Washington]], [[ShBA]]. Vullkani pushoi nga viti [[1857]], por filloi të tregoj shenja të aktivitetit në vitin 1980, atëherë kurë llava filloi të krijoj shtypje në brendësi të vullkanit dhe ta ngritë malin.
 
Shkencëtarët e kanë vërejtur ngritjen e malit për 150 cm në ditë dhe kanë paralajmëruar se kjo mund të shkaktojë erupsion, dhe askush nuk ka mundur të parasheh një eksplodim të fuqishëm sa një bombë prej 10 megaton. Gjithçka ka filluar më [[18 maj]] të vitit [[1980]], në ora 20 e 32 minuta dhe vazhdon edhe sot.