Ndryshimi mes inspektimeve të "Luçano Pavaroti"

v
roboti shtoj: mk:Лучијано Павароти; cosmetic changes
v (roboti shtoj: mk:Лучијано Павароти; cosmetic changes)
[[ImageSkeda:Luciano Pavarotti 15.06.02 cropped.jpg|thumb|180px|''Luçano Pavaroti'']]
'''Luçano Pavaroti''' ([[12 tetor]], [[1935]] – [[6 shtator]], [[2007]]) është [[tenori]] më i famshëm [[italia]]n i tridhjetë viteve të fundit si edhe [[këngëtari]] më i famshëm jo vetëm në botën e [[opera]]s, por ndër të gjitha [[Zhanri|zhanret]]. Pavaroti lindi në [[Modena]] ([[Emilia-Romanja]]), [[Italia|Italinë]] e veriut, dhe vdiq poaty.
 
Babai i tij ishte këngëtar [[Amatori|amator]] me nje farë [[Dhuntia|dhuntie]], në ushtri shërbeu si furrëtar.
Pavaroti këndoi për herë të parë në botën e [[opera]]s më [[29 prill]] [[1961]], në [[roli]]n e Rodolfos në ''[[Bohema]]'', në [[teatri]]n e operas të [[Regjo Emilia]]s.
 
[[Debutimi]] në [[USA]] nuk vonoi të mbërrinte dhe kështu në [[Shkurti|shkurt]] të vitit [[1965]], në [[Miami]] ([[Majemi]]) këndoi së bashku me [[soprano]]n [[Joan Sutherland]] (Xhoen Sadhërlend), në operan ''[[Lucia di Lammermoor]]''.
== Jeta ==
==Disqet==
* O sole mio (1979)
* Pavarotti greatest hits - the ultimate collection (1997)
* Luciano Pavarotti - Ti adoro (2003)
== Thënie ==
* « Mendoj që një jetë për muzikën është një jetë e kaluar mirë dhe dhe kjo është ajo që unë i jam përkushtuar. »
== Shiko edhe ==
* [[Tre Tenorët]]
== Lidhje të jashtme ==
*[http://www.lucianopavarotti.com/ Faqja zyrtare e artistit]
[[CategoryKategoria:Këngëtarë italianë]]
[[CategoryKategoria:Njerëz me ton absolut]]
[[CategoryKategoria:Tenorë]]
[[CategoryKategoria:Lindje 1935]]
[[CategoryKategoria:Vdekje 2007]]
 
[[af:Luciano Pavarotti]]
[[lt:Luciano Pavarotti]]
[[lv:Lučāno Pavaroti]]
[[mk:Лучијано Павароти]]
[[mn:Лучиано Паваротти]]
[[ms:Luciano Pavarotti]]