Ndryshimi mes inspektimeve të "Kryezoti i unazave"

v
roboti ndryshoj: ro:Stăpânul inelelor; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: ro:Stăpânul inelelor; cosmetic changes)
| titulli_origjinal = The Lord of the Rings
| përkthyesi = I. Baçi
| foto = [[FiguraSkeda:Jrrt lotr cover design.jpg|200px]]
| titulli_i_fotos = Dizajni i kopertinëve për tre volumet e ''Kryezoti i unazave''
| autori = [[J. R. R. Tolkien]]
}}
 
[[FiguraSkeda:Unico Anello.png|thumb|Unaza]]
 
'''Kryezoti i Unazave''' ''([[Gjuha angleze|origj.]] '''The Lord of the Rings''')'' është një roman i përbërë nga tre vëllime ([[Besëlidhja e Unazës]], [[Dy Kullat]] dhe [[Kthimi i Mbretit]]) i shkruar nga [[J. R. R. Tolkien]] në [[1954]] dhe [[1955]].
 
 
[[CategoryKategoria:Toka e mesme|!Kryezoti i unazave]]
{{film-cung}}
{{lit-cung}}
[[CategoryKategoria:Filmseri]]
[[CategoryKategoria:Romane]]
 
 
[[pt:O Senhor dos Anéis]]
[[qu:Siwikunap Apun]]
[[ro:Stăpânul Inelelorinelelor]]
[[ru:Властелин колец]]
[[sco:The Lord of the Rings]]