Ndryshimi mes inspektimeve të "29 Prill"

17 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: ar:ملحق:29 أبريل; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: jbo:vonma'i 29moi)
v (roboti ndryshoj: ar:ملحق:29 أبريل; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 30|Mars (muaj)|Prill|Qershor}}
== Ngjarje ==
* [[1945]] - [[Lufta e dytë botërore]]: Ushtri gjermane dorëzojne në [[Italia|Itali]].
* [[1945]] - [[Adolf Hitler]] martohen me [[Eva Braun]].
 
== Lindje ==
{{PRILL}}
* [[1818]] - [[Alexander II (Rusia)|Alexander II]], [[care ruse|perandor]] i [[Rusia|Rusisë]] (vdiq më [[1881]])
* [[1979]] - [[Ahmet Murati]]
 
== Vdekje ==
* [[1980]] - [[Alfred Hitchcock]], regjisor britanik (lindi më [[1899]])
* [[1999]] - [[Selver Kryeziu]],dëshmor i kombit (Koshare 1999)
 
== Festa dhe përvjetore ==
* Dita ndërkombëtare e kërcimim
* Dita e [[Akademia|Akademisë]] [[Kroatët|kroate]]
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
[[CategoryKategoria:Prill]]
 
[[af:29 April]]
[[an:29 d'abril]]
[[ar:ملحق:29 أبريل]]
[[arz:29 ابريل]]
[[ast:29 d'abril]]