Ndryshimi mes inspektimeve të "25 Prill"

17 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: ar:ملحق:25 أبريل; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: jbo:vonma'i 25moi)
v (roboti ndryshoj: ar:ملحق:25 أبريل; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 30|Mars (muaj)|Prill|Qershor}}
== Ngjarje ==
*[[1986]] - katastrofa nukleare në [[Çernobil]]
 
== Lindje ==
{{PRILL}}
* [[1214]] - [[Louis IX (Franca)|Louis IX]], mbret i [[Franca|Francës]] (vdiq më [[1270]])
* [[1519]] - [[Oliver Cromwell]], udhëheqës i revolutionit anglez, perandor (vdiq më [[1658]])
* [[1927]] - [[Albert Uderzo]], barazor francez
* [[1940]] - [[Al Pacino]], aktor dhe producent amerikan
* [[1948]] - [[Enver Marić]], futbollist -portier boshnjak
 
== Vdekje ==
* [[1744]] - [[Anders Celsius]], fizikan suedez (lindi më [[1701]])
== Festa dhe përvjetore ==
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
[[CategoryKategoria:Prill]]
 
[[af:25 April]]
[[an:25 d'abril]]
[[ar:ملحق:25 أبريل]]
[[arz:25 ابريل]]
[[ast:25 d'abril]]