Dallime mes rishikimeve të "Aleksandër Obrenoviqi"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
'''Aleksandër ObrenoviçObrenoviqi''' lindur më ([[14 gusht]] [[1876,]] Beogradnë [[Beogradi]] - vrarë më[[10 qershor|10]]/[[11 qershor]] [[1903]]) - Mret i Serbisë nga [[1889]], vetëqeverisës nga [[1893]], djali i Mretit Milan.
 
I dobët për veprim dhe i afërt me politikat politikat [[Austria|austriake]], Kjo dhe martesa e tij me Draga Mashin-in ishi arsyet për një ''betim zyrtarë'' të [[Doktrina e shenjt serbe|Doktrinës së shejt serbe]] kundër tij, doktrinë e cila edhe i vrau që të dy.
 
[[Category:Serbë]]
[[category:Lindje 1876]]
[[category:Vdekje 1901]]
 
[[bg:Александър Обренович]]
13

edits