Dallime mes rishikimeve të "Hekurudha"

1 byte removed ,  12 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 79.106.109.5 (diskutimet) në versionin e fundit nga Flokarti.
No edit summary
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.109.5 (diskutimet) në versionin e fundit nga Flokarti.)
[[figura:I eated this railway part.jpg|250px|thumb|Pamje e hekurudhës]]
'''Hekurudha''' është "[[rruga]]" mbi të cilën kalon [[treni]]. Kjo rrugë është e ndërtuar posaçërishtposaqërisht për kalmin e trenave dhe të asnjë mjeti tjetër transportues. Është e përbërë nga dy binarë të hekurt të cilët janë të shtrirë paralelisht njëri me tjetrin. Këto binarë janë të përforcuar mbi shtylla të shtrira betoni ose druri. Nën to dhe në pjesët anësore zakonisht shtrohen gurë të vegjël me qëllim të përforcimit shtesë të binarëve si dhe pamundësimit të rritjes së bimëve dhe mënjanimin e ngritjes së pluhurit.
 
== Historia ==
23

edits