Ndryshimi mes inspektimeve të "31 tetor"

50 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: gu:ઓક્ટોબર ૩૧; cosmetic changes
v (U kthyen ndryshimet e 213.163.97.20 (diskutimet) në versionin e fundit nga HerculeBot.)
v (roboti shtoj: gu:ઓક્ટોબર ૩૧; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Shtator|Tetor|Nëntor}}
 
== Ngjarje ==
* [[475]] - [[Romulus Augustulus]] u shpall Perandor Romak.
* [[1864]] - [[Nevada]] u pranua si shteti i 36-të i [[ShBA]]-ve.
* [[1926]] - Magjistari [[Harry Houdini]] vdiq nga [[gangrena]].
* [[1941]] - U kompletua [[Mount Rushmore]] pas 14 vite punë ndërtimi.
* [[1984]] - Kryeministrja e [[India|Indisë]], [[Indira Gandhi]] u vra në [[New Delhi]].
* [[1997]] - Nëntëmbëdhjet vjeçarja [[Louise Woodward]] u akuzua nga gjykata në [[Cambridge]], [[Massachusetts]] për vrasje të shkallës së dytë me burgim të përjetshëm.
* [[1999]] - [[Yachtsman]] [[Jesse Martin]] u kthye në [[Melbourne]] pas 11 muajsh navigim të botës, vetë, pa ndërprerë i pa ndihmuar nga askush.
* [[2003]] - [[Mahathir bin Mohamad]] u largua nga posti kryeministër i [[Malajzia|Malajzisë]] pas 22 vitesh shumë të suksesëshme në pushtet.
 
== Lindje ==
{{TETOR}}
* [[1950]] - [[Zaha Hadid]],arkitekt britanezo-irakian.
* [[1961]] - [[Peter Jackson]], producent, regjisor
 
== Vdekje ==
* [[1918]] - [[Egon Schiele]], piktor austriak
* [[1984]] - [[Indira Gandhi]], politikane indiane
* [[1993]] - [[Federico Fellini]], skenarist dhe regjisor italian.
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
 
[[CategoryKategoria:Tetor]]
 
[[af:31 Oktober]]
[[gd:31 an Damhair]]
[[gl:31 de outubro]]
[[gu:ઓક્ટોબર ૩૧]]
[[gv:31 Jerrey Fouyir]]
[[he:31 באוקטובר]]