Dallime mes rishikimeve të "John Bonham"

3 bytes removed ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: John Bonham (31 maj 1948 - 25 Shtator 1980) ishte një baterist anglez dhe kompozitor, i njohur për antarësimin e tij ne groupin Led Zeppelin. Ai ishte i njohur për forcën që përdo...)
 
No edit summary
John Bonham (31 maj 1948 - 25 Shtator 1980) ishte një baterist anglez dhe kompozitor, i njohur për antarësimin e tij ne groupin Led Zeppelin.
 
Ai ishte i njohur për forcën që përdorte kur loste baterin, por edhe për rithmin e pa zakonshëm në atë kohë. Ai është konsideruar gjerësisht të jetë një nga bateristët më të madhë në historinë e muzikës rock, nga muzikantë dhe komentues të tjerë në industri. Bonham është përshkruar nga Encyclopaedia Britannica si "model i përkryer për të gjithë bateristët që lozin rock dhe e kanë ndjekur atë". [1]
 
Bonham vdiq në moshën 32; ai vdiq më 25 shtator 1980 për shkak të edemë pulmonare.
158

edits