Ndryshimi mes inspektimeve të "Cruzeiro Esporte Clube"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Cruzeiro Belo Horizonte)
 
'''Cruzeiro Belo Horizonte''' (zyrtarisht : ''Cruzeiro Esporte Clube'') është një klub futbolli nga Belo Horizonte, kryeqytetin e shtetit Minas Gerais të Brazilit dhe është bërë i njohur mirë për ekipin e futbollit. Fituesit Cruzeiro përfshijnë dy Copa Libertadores, një kampionëve Brazilian kombëtar të futbollit të vitit [[2003]] dhe fitues të shumta filxhan. Cruzeiro klasë është një nga vetëm tre klube në Brazil kanë qenë gjithmonë të parë në shkallë kombëtare.
Cruzeiro Belo Horizonte
Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirë
Shko te: navigacion, kërko
Cruzeiro
Cruzeiro Esporte Clube.svg
Emri i plotë Cruzeiro Esporte Clube
Founded 2 Janar 1921
Stadiumi Mineirão
Kapaciteti 81.987
Presidenti Alvimar de O. Kosta
Traineri Adilson Batista
League Seria A, Brazil
2008 3. Vendi
Ngjyra Team
Ngjyra Team
Ngjyra Team
Ngjyra Team
Ngjyra Team
Shtëpia
 
Përveç klubit të futbollit ka departamentet për atletikë dhe boce. Në ditë më parë, sportet e tjera kanë qenë mbështetur, klubi më parë drejtonte një ekip profesional volejbollit.
Ngjyra Team
Ngjyra Team
Ngjyra Team
Ngjyra Team
Ngjyra Team
Larg
 
<!--
Cruzeiro Belo Horizonte (zyrtarisht: Cruzeiro Esporte Clube) është një klub futbolli nga Belo Horizonte, kryeqytetin e shtetit Minas Gerais të Brazilit dhe është bërë i njohur mirë për ekipin e futbollit. Fituesit Cruzeiro përfshijnë dy Copa Libertadores, një kampionëve Brazilian kombëtar të futbollit të vitit 2003 dhe fitues të shumta filxhan. Cruzeiro klasë është një nga vetëm tre klube në Brazil kanë qenë gjithmonë të parë në shkallë kombëtare.
 
Përveç klubit të futbollit ka departamentet për atletikë dhe bocce. Në ditë më parë, sportet e tjera kanë qenë mbështetur, klubi më parë drejtonte një ekip profesional volejbollit.
Përmbajtja
[Hide]
 
* 1 Historia
* 8 Lidhje të jashtme
9 provë të vetme
-->
 
==Historia [redakto]==
Klubi filloi më [[2 Janar]] [[1921]] nën emrin Società Sportiva Italia palestra si një klub sportiv për emigrantët italiane, bazuar në Belo Horizonte. Palestra fjalë (παλαίστρα greke palaistra, mundje e shkollës ') e përshkruan në gjuhën italiane një gjimnaz. Ngjyrat e parë klubit ishin ngjyrat e flamurit italian: jeshile, e kuqe dhe të bardhë. Ekipi luajti në përputhje me rrethanat në këmisha jeshile, pantallona të shkurtra çorape të bardha dhe të kuqe. Nga 1925 e anëtarësimit nuk u hap për-burra italiane, dhe klubi u quajt në _BMEMP Italia Sportiva palestra.
 
Klubi filloi më 2 Janar 1921 nën emrin Società Sportiva Italia palestra si një klub sportiv për emigrantët italiane, bazuar në Belo Horizonte. Palestra fjalë (παλαίστρα greke palaistra, mundje e shkollës ') e përshkruan në gjuhën italiane një gjimnaz. Ngjyrat e parë klubit ishin ngjyrat e flamurit italian: jeshile, e kuqe dhe të bardhë. Ekipi luajti në përputhje me rrethanat në këmisha jeshile, pantallona të shkurtra çorape të bardha dhe të kuqe. Nga 1925 e anëtarësimit nuk u hap për-burra italiane, dhe klubi u quajt në _BMEMP Italia Sportiva palestra.
 
Për shkak të Brazilit e hyrjes në luftë në janar 1942 përdorimin e koncepteve të vendeve armiqësore ishte e ndaluar, dhe klubi duhet të ndryshojë emrin e tij. Nga 30 Emërohet në janar, klubi ishte fillimisht palestra Mineiro. Javës së parë të tetorit, klubi ndryshoi emrin e saj si një afat të shkurtër Ypiranga para anëtarëve në fund ranë dakord për të Cruzeiro Esporte Clube ( "Sport klubit Cruzeiro). Cruzeiro referohet Kryqin e Jugut (Cruzeiro do Sul "), të përmbajë një plejadë në flamurin brazilian, dhe është një simbol i vendit. Blue dhe Bardhë u bë ngjyra e ri klubit.
 
Suksese të tjera ndërkombëtare janë dy fitore në 1991 dhe 1992, të mbajtur 1988-1997 Sudamericana Supercopa, u lejuan të marrin pjesë në një konkurs në të cilin ish-fituesit Libertadores. Cruzeiro mundi në finale me River Plate dhe Racing Club çdo klube Argjentinës.
 
Rinisë dhe transfere [redakto]
== Rinisë dhe transfere ==
 
Cruzeiro u njohur me rininë e tij, nga lojtarët e njohur si brazilian Ronaldo ndërkombëtare, Dida dhe Fred doli, i cili gjithashtu kishte sukses në Europë, u shfaq.
 
Stadiumi [redakto]
== Stadiumi ==
Mineirão në Belo Horizonte
 
 
Mineirão ishte projektuar nga arkitekti i vogël Eduardo Guimarães Mendes dhe Caspar Garreton. Ndërtimi filloi në vitin 1963 për hapjen e 1965 rreth 5.000 njerëz janë të përfshirë në ndërtimin e stadiumit.
Arritjet [redakto]
Ndërkombëtare [redakto]
 
* Copa Libertadores: 1976, 1997
* Sudamericana Supercopa: 1991, 1992
* Copa Ouro: 1995
* Recopa Sul-Americana: 1999
 
== Arritjet ==
Kombëtare [redakto]
=== Ndërkombëtare ===
* Copa Libertadores: 1976, 1997
* Sudamericana Supercopa: 1991, 1992
* Copa Ouro: 1995
* Recopa Sul-Americana: 1999
 
=== Kombëtare ===
* Brazilian kampione e futbollit: 2003
* Brazilian kampione e futbollit: 2003
* Copa do Brasil: 1993, 1996, 2000, 2003
* Copa do Brasil: 1993, 1996, 2000, 2003
* Taça Brasil: 1966
* Taça Brasil: 1966
* Kampionati i Shtetit Minas Gerais: (36 x) 1926, 1928, 1929, 1930, 1940, 1943, 1944, 1945, 1956, 1959, 1960, 1961, 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1972, 1973, 1974, 1975, 1977, 1984, 1987, 1990, 1992, 1994, 1996, 1997, 1998, 2002, 2003, 2004, 2006, 2008, 2009
* Kampionati i Shtetit Minas Gerais: (36 x) 1926, 1928, 1929, 1930, 1940, 1943, 1944, 1945, 1956, 1959, 1960, 1961, 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1972, 1973, 1974, 1975, 1977, 1984, 1987, 1990, 1992, 1994, 1996, 1997, 1998, 2002, 2003, 2004, 2006, 2008, 2009
* Copa Sul-Minas: 2001, 2002
* Copa Sul-Minas: 2001, 2002
 
Përfshin Amet kampionatin në vitin 1926, (LMDT: CA Mineiro), LMDT Kampionati 1932 (AMEG: Vila Novo AC) dhe Supercampeonato 2002 (master të rregullta: Caldense AA). 1956 kampionat të përbashkët me CA Mineiro.
 
== Vendosje në kampionatin e futbollit brazilian [redakto]==
Sheshi-sezonin vend sezon sezonin sezonit Sheshi Sheshi
1971 8 1981 19 1991 16 2001 21
1979 6 1989 3 1999 5 2009
1980 10 1990 9 2000 3 2010
Famous Players [redakto]
Shumica e lojrave [redakto]
 
== Famous Players ==
* 619 games: Zé Carlos
== Shumica e lojrave ==
* 601 games: Dirceu Lopes
* 556619 games: PiazzaZé Carlos
* 549601 games: RaulDirceu PlassmannLopes
* 556 games: Piazza
* 549 games: Raul Plassmann
 
== Qëllimet Shumica e ==
* 242 Goals: Tostão
* 223 Goals: Dirceu Lopes
* 208 Goals: Niginho
 
== Lojtarë të tjerë të njohur ==
Qëllimet Shumica e [redakto]
* Ademir
* Alex
* Víctor Aristizábal
* Brito
* Dida
* Edmundo
* Giovane Elber
* Feijão
* Fred
* Jairzinho
* Jonathan Cicero Moreira
* Juan Pablo Sorin
* Nelinho
* Marcio Nobre
* Natal
* Palhinha
* Roberto Perfumo
* Raul Plassmann
* Ramires Santos do Nascimento
* Rivaldo
* Ronaldo
* Toninho Cerezo
* Tostão
 
== Trajneri i njohur ==
* 242 Goals: Tostão
* Paulo Autuori (1997, 1999-02)
* 223 Goals: Dirceu Lopes
* Levir Culpi (1996, 1998-1999, 2005)
* 208 Goals: Niginho
* Paulo César Carpeggiani (2001)
* Emerson Leão (2004)
* Vanderlei Luxemburgo (2002-04)
* Aymoré Moreira (1977-78)
* Zezë Moreira (1975-77)
* Oswaldo de Oliveira Filho (2005-06)
* Carlos Alberto Silva (1986-87, 88, 89, 93, 95)
* Luiz Felipe Scolari (2000-01)
* Dorival Knipel "Yustrich" (1972, 77, 82)
* Faqja zyrtare e Cruzeiro Belo Horizonte (Port.)
 
== Dokumentet individuale ==
Lojtarë të tjerë të njohur [redaktoni]
1. Rsssfbrasil.com ↑: Minas Gerais Estate - Lista e Champions
2. Rsssf.com ↑: Copa Libertadores - Topscorers
 
Collapse
* Ademir
* Alex
* Víctor Aristizábal
* Brito
* Dida
* Edmundo
* Giovane Elber
 
 
 
* Feijão
* Fred
* Jairzinho
* Jonathan Cicero Moreira
* Juan Pablo Sorin
* Nelinho
* Marcio Nobre
 
 
 
* Natal
* Palhinha
* Roberto Perfumo
* Raul Plassmann
* Ramires Santos do Nascimento
Rivaldo *
* Ronaldo
 
 
 
* Toninho Cerezo
* Tostão
 
Trajneri i njohur [redaktoni]
 
* Paulo Autuori (1997, 1999-02)
* Levir Culpi (1996, 1998-1999, 2005)
* Paulo César Carpeggiani (2001)
* Emerson Leão (2004)
* Vanderlei Luxemburgo (2002-04)
* Aymoré Moreira (1977-78)
* Zezë Moreira (1975-77)
* Oswaldo de Oliveira Filho (2005-06)
* Carlos Alberto Silva (1986-87, 88, 89, 93, 95)
* Luiz Felipe Scolari (2000-01)
* Dorival Knipel "Yustrich" (1972, 77, 82)
 
[Edit]
 
* Faqja zyrtare e Cruzeiro Belo Horizonte (Port.)
 
Dokumentet individuale [redakto]
 
1. Rsssfbrasil.com ↑: Minas Gerais Estate - Lista e Champions
2. Rsssf.com ↑: Copa Libertadores - Topscorers
 
Collapse
Klubet e futbollit brazilian Një Lidhjes Série - 2009
Brasil-CBF.svg
 
Nga Samir Misini
 
[[ar:نادي كروزيرو]]
[[bg:Крузейро Ешпорте Клубе]]
[[ca:Cruzeiro Esporte Clube]]
[[cs:Cruzeiro Esporte Clube]]
[[da:Cruzeiro Esporte Clube]]
[[de:Cruzeiro Belo Horizonte]]
[[en:Cruzeiro Esporte Clube]]
[[es:Cruzeiro Esporte Clube]]
[[fi:Cruzeiro Esporte Clube]]
[[fr:Cruzeiro Esporte Clube]]
[[id:Cruzeiro EC]]
[[it:Cruzeiro Esporte Clube]]
[[ja:クルゼイロEC]]
[[ko:크루제이루 EC]]
[[lt:Cruzeiro Esporte Clube]]
[[lv:Beluorizonti "Cruzeiro"]]
[[nl:Cruzeiro Esporte Clube]]
[[no:Cruzeiro Esporte Clube]]
[[pl:Cruzeiro Esporte Clube]]
[[pt:Cruzeiro Esporte Clube]]
[[ro:Cruzeiro Esporte Clube]]
[[ru:Крузейро]]
[[sh:Cruzeiro Esporte Clube]]
[[simple:Cruzeiro E.C.]]
[[sr:ФК Крузеиро]]
[[sv:Cruzeiro Esporte Clube]]
[[tr:Cruzeiro Esporte Clube]]
[[uk:Крузейру (футбольний клуб)]]
[[zh:高士路體育會]]
10.357

edits