Ndryshimi mes inspektimeve të "Cruzeiro Esporte Clube"

ska përmbledhje të redaktimeve
Për shkak të Brazilit e hyrjes në luftë në janar 1942 përdorimin e koncepteve të vendeve armiqësore ishte e ndaluar, dhe klubi duhet të ndryshojë emrin e tij. Nga 30 Emërohet në janar, klubi ishte fillimisht palestra Mineiro. Javës së parë të tetorit, klubi ndryshoi emrin e saj si një afat të shkurtër Ypiranga para anëtarëve në fund ranë dakord për të Cruzeiro Esporte Clube ("Sport klubit Cruzeiro"). Cruzeiro referohet Kryqin e Jugut ("Cruzeiro do Sul"), të përmbajë një plejadë në flamurin brazilian, dhe është një simbol i vendit. Blue dhe Bardhë u bë ngjyra e ri klubit.
 
Më 1926 Cruzeiro fitoi kampionatin e Shtetit Minas Gerais, titulli i parë i madh. Për tani, u pasua nga 34 më shumë suksese në këtë garë. Por kreu lokal këtu është konkurrenti kryesor i Cruzeiro, Atletiko Mineiro, i cili ka rreth një gjysmë duzinë më shumë fitore në Campeonato Mineiro është<ref>Rsssfbrasil.com [1]: Minas Gerais Estate - Lista e Champions</ref>.
 
Suksesi i parë kombëtar ishte fitorja në finale të Taça Brasil, 1959-1968 shkarkuar versionin e parë të një konkurrencë Brazilian Cup. Cruzeiro mundi në finale, ndërsa Santos në Pelé yll bote me 6:2 dhe 3:2. Tostão dhe Piazza duhet të jetë në vitin 1970 me kampionëve të futbollit kombëtar Brazil, dhe Dirceu Lopes dhe një kohë të gjatë portierin Raul Plassmann ishin ndër yjet e këtij ekipi, coached nga Airton Moreira.
Me katër suksese në pesë finale në Kupën e Brazilit, Copa do Brasil është 1993-2003 me Cruzeiro Grêmio FB Porto Alegrense rekord duke fituar në këtë konkurs që nga futja e tij në formën e tij aktuale 1989 2.003 Cruzeiro ndërsa fitues i dyfishtë i kampionatit dhe kupa. Kjo ishte pas futjen e Seria A dhe kampionatit brazilian i parë që u mbajt pas shembull i një kampionat evropian.
 
Nxjerrë në pah historinë e klubit, por dy fitoret 1976 - sipas një lojë të vendosur kundër River Plate Argjentinë në të cilën Roberto Perfumo, i cili luajti 1971-1974 në Cruzeiro, ishte në ekip - dhe 1997 - kundër Peñarol nga Uruguai - në Libertadores Copa, jug ekuivalent Amerikane e ligës së kampioneve evropiane. Në vitin 1976, ndërsa Palhinha me 13 qëllimet golashenuesi i konkursit ishte një arritje e kaloi vetëm një herë që nga atëherë<ref>Rsssf.com [2]: Copa Libertadores - Topscorers</ref>.
 
Gjatë Kupës së Botës ndeshjet e ardhshme çdo Cruzeiro humbur kundër konkurrencës gjermane. Në nëntor 1976 Cruzeiro mundi në stadiumin olimpik akullt Mynih me 0-2 kundër Bayern Munich në dhjetor dhe doli në shtëpi para se 117.000 spektatorë, pavarësisht nga 90-minuta të drejtuar kundër portës të ruajtur nga Sepp Maier e Bavarisë nuk është 0:0. Ndeshjen finale kundër Borussia Dortmund në 1997 në Tokio, ka humbur me 0:2.
 
== Dokumentet individuale ==
<references/>
# Rsssfbrasil.com ↑: Minas Gerais Estate - Lista e Champions
# Rsssf.com ↑: Copa Libertadores - Topscorers
 
Collapse
10.357

edits