Ndryshimi mes inspektimeve të "16 Maj"

28 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: ar:ملحق:16 مايو; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: ar:ملحق:16 مايو; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Prill|Maj|Qershor}}
== Ngjarje ==
* [[1204]] - ''Baldwin I of Constantinople'' ([[shqip]] Baldwin I nga Konstandinopoja) kurorëzohet [[Perandor]] i parë i [[Perandoria Latine|Perandorisë Latine]].
* [[1532]] - ''Sir Thomas More'' jep dorëheqje nga posti i ''Lord Chancellor-it'' të [[Angli]]së.
* [[1568]] - ''Mary Queen of Scots'' ([[shqip]] Mary Mbretëresha [[Skoci|Skoceze]]) largohet për në [[Angli]].
* [[1770]] - ''Marie Antoinette'' 14 vjeçe martohet me ''Louis Auguste'' (Luigji i XVI i Francës) 15 vjeç, i cili më vonë bëhet mbret i [[Francë]]s.
* [[1811]] - ''Lufta Gadishlullore'' - Aleatët ([[Spanja]], [[Portugalia]] dhe [[Britania e Madhe]]) mposhtin [[Franca|Francezët]] në [[Beteja e Albueras|Betejën e Albuereas]].
* [[1822]] - ''Lufta Greke për pavarësi'': [[Turqia|Turqit]] marrin qytetin grek [[Souli]].
* [[1999]] - Nga burgu i [[Dubravë]]s zhduket [[Ukshin Hoti]]
 
== Lindje ==
{{MAJ}}
* [[1905]] - [[Henry Fonda]], aktor amerikan
* [[1931]] - [[Peter Levi]], [[Shkencëtari|shkencëtarë]] dhe shkrimtar britanez
* [[1953]] - [[Pierce Brosnan]], aktor irlandez
* [[1970]] - [[Gabriela Sabatini]], enisere argjentinase
* [[1973]] - [[Tori Spelling]], aktore amerikane
* [[1974]] - [[Laura Pausini]], këgëtae italiane
* [[1977]] - [[Emiliana Torrini]], këngëtare islandeze
 
== Vdekje ==
* [[1926]] - [[Mehmed i VI]], sulltan osman
* [[1953]] - [[Jean Baptiste Reinhardt]], jazz muzikant belg
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
[[CategoryKategoria:Maj]]
 
<!--interwiki-->
[[af:16 Mei]]
[[an:16 de mayo]]
[[ar:ملحق:16 مايو]]
[[arz:16 مايو]]
[[ast:16 de mayu]]