Ndryshimi mes inspektimeve të "12 Maj"

20 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: ar:ملحق:12 مايو; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: ar:ملحق:12 مايو; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Prill|Maj|Qershor}}
== Ngjarje ==
* [[1820]] - [[Florence Nightingale]], humaniste breitaneze
* [[1828]] - [[Dante Gabriel Rossetti]], piktor dhe shkrimtar britanez
* [[1842]] - [[Jules Massenet]], kompozitor francez
* [[1845]] - [[Gabriel Fauré]], kompozitor francez
* [[1907]] - [[Katharine Hepburn]], aktore amerikane
* [[1910]] - [[Karlo Bulić]], aktor kroat
* [[1921]] - [[Joseph Beuys]], piktor gjerman
* [[1928]] - [[Burt Bacharach]], kompozitor dhe pianist amerikan
* [[1966]] - [[Bebel Gilberto]], kantautore braziliane
 
== Lindje ==
{{MAJ}}
* [[1884]] - [[Bedřich Smetana]], kompozitor dhr dirigjent çek
* [[1911]] - [[Vasilij Osipovič Ključevski]], shkrimtar dhe historian rus
* [[1970]] - [[Nelly Sachs]], letrare gjermane
 
== Vdekje ==
* [[1871]]. - [[Daniel-François-Esprit Auber]], skulptor francez (* [[1782]].)
* [[1884]]. - [[Bedřich Smetana]], skulptor çek (* [[1824]].)
 
== Festa dhe përvjetore ==
* Dita e Infermerisë në Kosovë
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
[[CategoryKategoria:Maj]]
 
<!--interwiki-->
[[an:12 de mayo]]
[[ang:12 Þrimilcemōnaþ]]
[[ar:ملحق:12 مايو]]
[[arz:12 مايو]]
[[ast:12 de mayu]]