Ndryshimi mes inspektimeve të "10 Maj"

17 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: ar:ملحق:10 مايو; cosmetic changes
v (roboti shtoj: bcl:Mayo 10)
v (roboti ndryshoj: ar:ملحق:10 مايو; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Prill|Maj|Qershor}}
 
== Ngjarje ==
* [[1497]] - [[Ameriko Vespuçi]], detari italian niset në udhëtimin e tij të parë drejt Botës së Re
* [[1997]] - Nga tërmetin në [[Irani]]n lindor humbën jetën rreth 1.500 njerëz
 
== Lindje ==
{{MAJ}}
* [[1876]] - [[Ivan Cankar]], letrarë slloven
* [[1962]] - [[David Fincher]], regjisor, producent filmi dhe aktor amerikan
* [[1950]] - [[Sabri Hamiti]], shkrimtar shqiptar
* [[1977]] - [[Nick Heidfeld]], garues automobilash dhe Formula 1 pilot gjerman
 
== Vdekje ==
* [[1981]] - [[Ali Bakiu]], fotograf shqiptar
 
== Festa dhe përvjetore ==
* [[1877]] - [[Salvadori]] shpall pavarësinë
* 1877 - [[Rumania]] shpall pavarësinë
 
[[CategoryKategoria:Maj]]
 
[[af:10 Mei]]
[[an:10 de mayo]]
[[ar:ملحق:10 مايو]]
[[arz:10 مايو]]
[[ast:10 de mayu]]