Dallime mes rishikimeve të "Frederik Barbarosa"

v
roboti ndryshoj: pms:Federich I Barbarossa; cosmetic changes
v (roboti shtoj: pms:Federich ël Barbarossa)
v (roboti ndryshoj: pms:Federich I Barbarossa; cosmetic changes)
'''Friedrich I''' i njohur si '''''Barbarossa''''' (* diku [[1122]], ndoshta ngat [[Weingarten]] (Altdorf) te [[Ravensburg]]u ; † [[10 Qershor]] [[1190]] te lumi [[Göksu|Saleph]], ngat [[Silifke|Seleucia]]) nga Shtëpia Fisnike Gjermane [[Staufer]], ka qen prej vitit [[1147]] deri në vitin [[1152]], i njohur me Emrin Friedrich III. [[Principata Schwaben|Fisniku i Schwaben]]. Prej vitit [[1152]] ka qen [[Mbret Romako-gjerman|Mbret romako-gjerman (''rex romanorum'')]] dhe prej vitit [[1155]] si [[Perandor romako-gjerman|Perandor]] i [[Perandoria e Shenjt Romake|Perandorisë se Shenjt Romake]]. Emri ''Barbarossa'' ka domethenjen ''barba'' "mjekër", ''rossa'' "e kuqë" emri i ësht japur nga [[Italianet]] sepse e ka pasur mjekrën e kuqë.
 
== Lindja ==
 
Vendlindja e tij nuk dihet saktësisht. Nga [[diplomat]] e Mesjetes shkruhet se nëna e tij Judith nga familja fisnike [[Welfen]], e ka lind ne një [[Kalaja|Kala]] në Altdorf, sot [[Weingarten(Württemberg)|Weingarten]]. Atëherë ishte zakon qe nënat ti lindin femijet e tyre në vendlindjen e tyre.
 
== Jeta ==
 
=== Fisniku i Schwaben dhe Kryqezatat ===
 
Si i Biri i [[Friedrich II. (Schwaben)|Fridrich II.]], Fisniku i Schwaben, dhe Judith e Bija e [[Heinrich der Schwarze]] i Bavaris, shqip: Heinrichi i Ziu. Ajë e kishte prejardhjen nga te Dy Shtepive te Anmiqsume nemes veti sepse ato ishin me te Fortat ne Gjermanin e asajë kohe. Pas vdekjes se te Atit aje u bë Trashigimtar i ti Fridrich III. si Fisnik i Schwaben. Aij u mundua te Trashigimoj punen e se Atit, per të Fuqisu Dominancen e Shtepis [[Staufer]] dhe ne anen Tjeter Axha i ti [[Konrad III. (HRR)|Konrad III.]] si Mbret Gjerman u mundua te Perforcon fuqin e Mbreteris. Ne Ngacmimet ne mes te Konradit III. dhe Welfve, Friedrichi mori nje anë Neutrale dhe ngadoher ësht munduar te Ndaloj Konradin.
 
Me 27 Dhjetor Konradi ju Bashkangjit [[Kryqezata|Kryqëzates se Dyt]] ne Manastirin e [[Spayer]]it. Te cilles ju Bashkangjit edhe Freiedrichi do Ditë më vone, i ati i ti i ja kishte ndaluar te mër pjes sepse aij donte qe te Kujdeset me schum ne [[Principat]]. Pas vdekjes se te Atit ne Prill 1147 aj mori pjes disa dit me von. Gjat te gjith Kryqëzates aj nejti pran Axhes se ti dhe si Miku me i Besueshem. Ne Shtator 1148 aje u rikthu ne Krah te Konradit nga [[Akkon|Akkoni]]i per ne [[Konstantinopoli|Konstantinopoje]] ku e kalun Dimrin dhe ne Pranver te vitit 1149 u nis per ne Principat te ti.
 
=== Vitet e Para ===
==== Zgjidhja si Mbret ====
 
Pas Vdekjes se pa Pritur te [[Konrad III.|Konradit]] me 15 Shkurt 1152 ne Bamberg, u Zgjedh Friedrich si Mbret romako-gjerman me 4 mars ne [[Frankfurt am Main]] dhe me 9 mars 1152 ju Dhurua Kurora Mbretrore ne Kishen e [[Achen|Achenit]]it nga Epishkopi i [[Köln|Kolonisë]] [[Arnold II. von Wied]].
Ky Kurorizim i Shpejt sqarohet nga Historiant e sotshem me Rastin qe [[Konrad III.|Konradi]] kishte parapa ket Termin ne Parapamje te arritjes se tij ne Itali per Kurorizim si Perandor ne [[Roma|Rom]], Ky Kurorizim ka qen i Parapam per te Zgjedh te Birin e vet, sipas mendimeve te asaj kohe thuhet qe Konradi isht duke u pergadit per nje Rrugë te Gjate dhe te Veshtir, per ket aje e kishte Propozuar te Birin e vet.
Sipas Historianit dhe Dajes se Friedrichit, [[Otto von Freising]] thuhet qe Mbreti Konrad pas shum mendimeve ishte ardhur te aj mendim, qe te ishte ma mir te Zgjidhet nipi i tij Friedrichi si Mbret gjerman. I Biri i Konradit ishte [[Friedrich von Rothenburg]] i cilli ishte ne ate kohe vetem 6 vjeqar dhe keshtu thuhet qe i ati i ti kishte Frike qe nese do Zgjedhet i Biri i ti si Mbret do ta humb Mbretrin kunder [[Heinrich der Löwe]] Shq: Heinrich Luani nga Stepia i [[Welfen]] i cilli ishte ne Konflikt me Konradin. Ketu te Dhana ne Histerografin e Sotshem nuk meren si te Sigurta, sepse nuk ka Tregues Neutral te cillet mund te Tregojn si ka qen ne te Vertet.
 
==== Hapat e parë ne Politik te Perandorisë ====
 
Separi aj u Mundua te Paqeson Perandorin ne te Mbrendshme dhe Priti per te dale ne Zgjedhje si Perandor.
[[no:Fredrik I av Det tysk-romerske rike]]
[[pl:Fryderyk I Barbarossa]]
[[pms:Federich ëlI Barbarossa]]
[[pt:Frederico I, Sacro Imperador Romano-Germânico]]
[[ro:Frederic I, Împărat Roman]]