Dallime mes rishikimeve të "18 Korrik"

22 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: ar:ملحق:18 يوليو; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: mhr:18 Сӱрем)
v (roboti ndryshoj: ar:ملحق:18 يوليو; cosmetic changes)
 
 
== Ngjarje ==
* [[1988]] - [[Ushtria Çlirimtare e Kosovës]] e riçliroi [[Rahoveci]]n.
* [[2008]] - Përherë të parë vizite në [[Shtëpia e Bardhë|Shtëpinë e Bardhë]] kryetari dhe kryeministri i [[Republika e Kosovës|Republikës së Kosovës]].
 
== Lindje ==
{{KORRIK}}
 
* [[1811]] - [[William Makepeace Thackeray]], letrar anglez
* [[1853]] - [[Hendrik Antoon Lorentz]], holandski fizičar
 
* [[1887]] - [[Vidkun Quisling]], politikan norvegjez
* [[1909]] - [[Andrej Gromyko]], polititikan sovjetik
* [[1918]] - [[Nelson Mandela]], [[politikan]] i [[Afrika e Jugut|Republikes Jugo-Afrikane]].
* [[1921]] - [[John Glenn]], američki astronaut
 
== Vdekje ==
* [[1817]] - [[Jane Austen]], letrare britaneze
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
 
[[CategoryKategoria:Korrik]]
 
<!--interwiki-->
[[an:18 de chulio]]
[[ang:18 Mǣdmōnaþ]]
[[ar:ملحق:18 يوليو]]
[[arz:18 يوليه]]
[[ast:18 de xunetu]]