Dallime mes rishikimeve të "11 Nëntor"

51 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: yi:11טן נאוועמבער; cosmetic changes
v (roboti shtoj: yi:11טן נאוועמבער; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 30|Tetor|Nëntor|Dhjetor}}
 
== Ngjarje ==
* [[1839]] - U themelua [[Virginia Military Institute]] në [[Lexington]], [[Virginia]], [[ShBA]].
* [[1864]] - Gjenerali amerikan [[William Tecumseh Sherman]] filloi djegjen e qytetit [[Atlanta]], [[Georgia]], [[ShBA]].
* [[1887]] - U ekzekutuan anarkistët [[Haymarket Riot|Haymarket Martyrs]] [[August Spies]], [[Albert Parsons]], [[Adolph Fischer]] dhe [[George Engel]].
* [[1889]] - [[Washington]] u pranua shteti i 42-të i [[ShBA]]-ve.
* [[1918]] - [[Józef Piłsudski]] shkoi në [[Varshava|Varshavë]] the vendos fqi supreme ushtarake në [[Poloni]]. Polonia fiton pavarësinë.
* [[1926]] - U themelua [[U.S. Route 66]].
* [[1930]] - [[Patenta]] numër US1781541 iu dhurua fizikantëve [[Albert Einstein]] dhe [[Leó Szilárd]] për zbulimin e tyre.
* [[1942]] - [[LDB]]: [[Gjermania]] përfundoi okupimin e [[Francë]]s.
* [[1966]] - [[NASA]] lëshoi [[anija kozmike|anijën kozmike]] [[Gemini 12]].
* [[2004]] - [[Yasser Arafat]] u vërtetua i vdekur nga [[Organizata Çlirimtare Palestineze]] nga burime të pa njohura. [[Mahmoud Abbas]] u zgjodh kryetar OÇP-ës minuta më vonë.
 
== Lindje ==
{{NËNTOR}}
 
* [[1962]] - [[Demi Moore]] aktore amerikane
 
== Vdekje ==
* [[397]] - [[Shën Martini]], shenjtor katolik
* [[1855]] - [[Sören Kierkegaard]], filozof danez
* [[1917]] - [[Liliuokalan]], mbretëresh e fundit e [[Havajet|Havajeve]].
* [[2004]]. - [[Jaser Arafat]], politikan palestinez. (*[[1929]]).
 
== Festa dhe përvjetore ==
* [[1918]] - Pavarësia e [[Polonia|Polonisë]]
* [[1965]] - Pavarësia e [[Zimbabveja|Zimbabvesë]]
 
 
[[CategoryKategoria:Nëntor]]
 
[[af:11 November]]
[[wa:11 di nôvimbe]]
[[war:Nobyembre 11]]
[[yi:11טן נאוועמבער]]
[[yo:11 November]]
[[zh:11月11日]]