Dallime mes rishikimeve të "John Bonham"

108 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
'''John Bonham''' ([[31 maj]] [[1948]] - [[25 Shtator]] [[1980]]) ishte një baterist anglez dhe kompozitor, i njohur për antarësiminanëtarësimin e tij ne groupingrupin [[Led Zeppelin]].
 
Ai ishte i njohur për forcën që përdorte kur losteluajte baterinbaterinë, por edhe për rithminritmin e pa zakonshëm në atë kohë. Ai është konsideruar gjerësisht të jetë një nga bateristët më të madhëmadh në historinë e muzikës rock, nga muzikantë dhe komentues të tjerë në industri. Bonham është përshkruar nga Encyclopaedia Britannica si "model i përkryer për të gjithë bateristët që lozin rock dhe e kanë ndjekur atë".
 
Bonham vdiq në moshën 32 ; ai vdiq më [[25 shtator]] [[1980]] për shkak të edemëedeme pulmonare.
 
[[Kategoria:Kompozitorë anglezë]]
[[Kategoria:Muzikantë anglezë]]
10.357

edits