Ndryshimi mes inspektimeve të "Karli i Dytë"

599 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Ne vitin 1277, Karli i Dyte niset drejt Palestines, pasi nga Maria e Antiokese, ai bleu titullin mbret i Jeruzalemit. Arriti te çliroje Shen Joanin e Akres dhe behet nje nga figurat e fu...)
 
Ne vitin [[1277]], '''Karli i Dyte''' niset drejt PalestinesPalestinës, pasi nga MariaMëria e Antiokese, ai bleu titullin mbret i Jeruzalemit[[Jerusalemi]]t. Arriti te çliroje ShenShën Joanin e AkresAkrës dhe behet njenjë nga figurat e fuqishme qe ndermjetesoindërmjetësoi midis myslimaneve dhe tempullareve e kryqtarevekryqtarëve kristiane. Por mendja e tij eshteështë gjithnjegjithnjë, zbarkimi drejt Adriatikut dhe marshimi mbi Konstantinopojen. Sipas kronikave te koheskohës, me [[1279]] ai dergoidërgoi ne Shqiperi[[Shqipëri]] besnikun e tij Hugo de Sully, ne krye te njenjë ushtrie te madhe, qe me ndihmen e trupave shqiptare te clironin serish Beratin e pushtuar. Ne Në [[Napoli]] e Siqeli pergatitjetpërgatitjet perpër luftenluftën e ardhshme vazhdonin, por ne vitin [[1282]], njenjë ngjarje do t’i prishte planet e anzhuinitAnzhuinit : Revolta e PashkesPashkës ne Palermo, ku ushtaret e tij u masakruan dhe u zbuan nga siqelianetsicilianet. Mbretit anzhuin i mbetej vetemvetëm Napoli dhe ShqiperiaShqipëria. Aleanca me prijesat shqiptare do te vazhdonte dhe pas vdekjes se Karlit II Anzhu, me pinjollet e tij, dinasti qe do te lidhej me shume oborre mbreterore te Eropes aq sa do te flitej me vone per Evropen anzhuine. Pikerisht Roberti II Anzhu nga Napoli, u shkruante me vone princave shqiptare (“aux nobles comtes, barons et autres feudataires du royaume d'Albanie” ) se do t’i ndihmonte per te luftuar kunder Dushanit te Serbise. Dukati i Durresit do te mbetej si zoterim i anzhuineve jo vetem ne mbreterimin e Robertit “le sage” (“i urti”) sic e quanin bashkekohesit e vet, i cili mbreteroi ne Napoli gjate viteve 1309-1343, por edhe shekuj me pas. Fronin mbreteror ai ja trashegoi mbeses se tij Zhana I e Napolit, por ajo u mbyt me 1387, sipas urdherit te Karlit III Anzhu, i cili vazhdonte te quhej dhe duka i Durresit, “comte Duras”. Bashkimi permes martesave me familjen mbreterore te Aragones se Spanjes, shpjegon dhe pretendimet per trashegimin e fronit te anzhuineve mbi Durresin nga ana e aragonasve gjer ne ditet tona. Historia e vjeter flet gjithashtu edhe per nje tjeter pinjoll te kesaj familjeje, te quajtur Karl, i cili luftoi perkrah francezeve ne luften e anglezeve dhe u vra ne betejen e Puatjese. Shekuj te tere kaluan, por lidhjet martesore mes anzhuineve dhe shqiptareve do ta mbanin gjalle kete aleance: Sepse gjaku i perzier i Karl Topias me ate te anzhuineve, nuk do te harrohej.
 
Aleanca me prijesat shqiptare do te vazhdonte dhe pas vdekjes se Karlit II Anzhu, me pinjollët e tij, dinasti që do të lidhej me shumë oborre mbretërore të Evropës aq sa do të flitej më vonë për Evropën anzhuine. Pikërisht Roberti II Anzhu nga [[Napoli]], u shkruante më vonë princave shqiptare ("aux nobles comtes, barons et autres feudataires du royaume d'Albanie") se do t'i ndihmonte për te luftuar kundër Dushanit të Serbisë. Dukati i Durrësit do te mbetej si zotërim i anzhuineve jo vetëm në mbretërimin e Robertit "le sage" ("i urti") siç e quanin bashkekohesit e vet, i cili mbretëroi ne Napoli gjate viteve [[1309]]-[[1343]], por edhe shekuj me pas. Fronin mbretëror ai ja trashegoi mbeses se tij Zhana I e Napolit, por ajo u mbyt me [[1387]], sipas urdherit te Karlit III Anzhu, i cili vazhdonte te quhej dhe duka i Durrësit, "Comte Duras". Bashkimi permes martesave me familjen mbretërore te Aragones së [[Spanja|Spanjës]], shpjegon dhe pretendimet për trashëgimin e fronit te anzhuineve mbi Durrësin nga ana e aragonasve gjer në ditët tona. Historia e vjetër flet gjithashtu edhe për një tjetër pinjoll të kësaj familjeje, te quajtur Karl, i cili luftoi përkrah francezeve në luftën e anglezeve dhe u vra ne betejën e Puatjese. Shekuj te tere kaluan, por lidhjet martesore mes anzhuineve dhe shqiptareve do ta mbanin gjalle kete aleance : Sepse gjaku i përzier i Karl Topias me atë te anzhuineve, nuk do te harrohej.
 
[[ca:Carles II d'Anjou]]
[[de:Karl II. (Neapel)]]
[[el:Κάρολος Β' της Νάπολης]]
[[en:Charles II of Naples]]
[[es:Carlos II de Nápoles y Sicilia]]
[[fr:Charles II d'Anjou]]
[[he:שארל השני, מלך נפולי]]
[[hu:II. Károly nápolyi király]]
[[it:Carlo II d'Angiò]]
[[ja:カルロ2世 (ナポリ王)]]
[[nl:Karel II van Anjou]]
[[pl:Karol II Andegaweński]]
[[pt:Carlos II de Nápoles]]
[[ru:Карл II (король Неаполя)]]
[[sr:Карло II Напуљски]]
10.357

edits