Ndryshimi mes inspektimeve të "Purgatori"

27 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: tl:Purgatoryo; cosmetic changes
v (roboti shtoj: ca:Purgatori)
v (roboti shtoj: tl:Purgatoryo; cosmetic changes)
[[ImageSkeda:Pur 18.jpg|thumb|200px|Ilustrim per [[Komedia hyjnore|Purgatorin]] e [[Dante Aligieri|Dantes]] nga [[Gustav Dor]].]]
'''Purgatori''' (nga [[Latinishtja|lat.]] ''purgatorium'' = pastrim) sipas doktrinës së [[Kisha katolike romake|kishës katolike]], është një gjendje e nevojshme por e dhimbshme e [[pastrimi]]t nëpër të cilin duhet të kalojnë ata [[Shpirti|shpirtëra]] të njerzve të vdekur, që megjithse janë në "Hirin e [[Perëndia|Perëndisë]] në çastin e [[Vdekja|vdekjes]], nuk janë plotësisht të pastër, por atyre u është siguruar shpëtimi i amshuar dhe hyrja në [[Parajsa|parajsë]] pas pastrimit. Ata duhet të vuajnë për të shpërblyer Drejtësinë Hyjnore, që të hyjnë në parajsë dhe shijojnë praninë e fytyrës së Perëndisë.
 
Purgatori nuk është një ndëshkim hyjnor mizor: përkundrazi, ai është frut i dashurisë së pafundme të Perëndisë. Në purgator vuajtja qëndron në atë, që i vdekuri në të vërtetë e ndjen praninë dhe [[Dashuria|dashurinë]] e përkryer të Perëndisë, por për shkak të [[Mëkati|mëkateve]] të tij nuk ndihet i denjë për këtë dashuri. Pikërisht kjo shkakton dhimbjen e madhe - shpirti pastrohet nga faji i tij i fundit nëpërmjet [[Pendesa|pendesës]] së tij. Në fakt, në [[Teologjia|teologjinë]] katolike, një shpirt i papërsosur nuk do të mundte të qëndronte përballë Perëndisë pa vuajtur pamasë për mjerimin e vet, prandaj purgatori është një gjendje e domosdoshme në lumninë e shpirtërave mëkatare, edhe pse ndodhen në hirin hyjnor.
 
[[Mesha]] apo [[Lutja (fe)|lutjet]] e të gjallëve, veçanërisht në kohën e përkujtimit të të vdekurit, ndihmojnë që kjo kohë të shkurtohet.
== Historia ==
==Doktrina katolike==
== Doktrina ortodokse ==
==Doktrina protestante==
== Shiko edhe ==
* [[Ferri]]
* [[Parajsa]]
* [[Pendesa]]
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.catholic.com/library/Purgatory.asp Pergjigje katolike, Purgatori. ANGLISHT.] - Artikull katolik mbi purgatorin.
* [http://www.newadvent.org/cathen/12575a.htm Enciklopedia katolike 1913, Purgatori. ANGLISHT.]
* [http://www.davidmacd.com/catholic/purgatory.htm Artikull ekumenik nga David MekDonald në lidhje me besimin katolik dhe protestant. ANGLISHT.]
 
[[CategoryKategoria:Feja]]
[[CategoryKategoria:Krishterim]]
 
[[als:Fegefeuer]]
[[sv:Skärselden]]
[[th:ไฟชำระ]]
[[tl:Purgatoryo]]
[[uk:Чистилище]]
[[zh:炼狱]]