Ndryshimi mes inspektimeve të "3 Shtator"

23 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: ar:ملحق:3 سبتمبر; cosmetic changes
v (roboti shtoj: bcl:Septyembre 3)
v (roboti ndryshoj: ar:ملحق:3 سبتمبر; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 30|Gusht|Shtator|Tetor}}
 
== Ngjarje ==
* [[590]] - [[Papa Gregory I|St. Gregory I]] u zgjodh Papë.
* [[1892]] - Ekipi futbollistik anglez [[Nottingham Forest]] zhvilloi ndeshjen e parë të tyre në ligë që ishte kundër ekipit [[Everton FC]] e që përfundoi me regultat 2-2.
* [[1933]] - [[Yevgeniy Abalakov]] ngjitet në pikën më të lartë të [[Bashkimi Sovjetik|Bashkimit Sovjetik]] - [[Communism Peak]] që ka lartësi 7495 m.
* [[1939]] - [[Lufta e Dytë Botërore]]: [[Franca]], [[Britania e Madhe ]] , [[Zelanda e Re]] i [[Australia]] i shpallin luftë [[Gjermania|Gjermanisëj]].
* [[1967]] - Gjatë mbremjes u ndërruan anët e trafikut rrugorë nga vozitja në të majtë në vozitjen në të djkathtë.
* [[1976]] - [[Programi Viking]]: [[Viking 2]] zbret në [[Utopia Planitia]] në [[Marsi (planet)|Mars]].
* [[1995]] - U themelua kompania virtuale [[eBay]].
 
== Lindje ==
{{SHTATOR}}
* [[1969]] - [[Senad Brkiq]], [[futbollist]] [[boshnjak]]
 
== Vdekje ==
 
 
* [[1658]] - [[Oliver Cromwell]], politikan, ushtarak anglez.
* [[1883]] - [[ Ivan Sergejeviç Turgenjev]], letrar rus
* [[1991]] - [[Frank Capra]], regjisor, producent dhe skenarist amerikan.
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
 
[[CategoryKategoria:Shtator]]
 
<!--interwiki-->
[[af:3 September]]
[[an:3 de setiembre]]
[[ar:ملحق:3 سبتمبر]]
[[arz:3 سبتمبر]]
[[ast:3 de setiembre]]