Dallime mes rishikimeve të "17 tetor"

27 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: ar:ملحق:17 أكتوبر; cosmetic changes
v (roboti shtoj: bcl:Oktobre 17)
v (roboti ndryshoj: ar:ملحق:17 أكتوبر; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Shtator|Tetor|Nëntor}}
 
== Ngjarje ==
[[figuraSkeda:Capone Teenager.jpg|thumb|130px|[[Al Capone]]]]
* [[1888]] - [[Thomas Edison]] patentoi i fonografin optik(filmin e parë)
* [[1917]] - Bombardimi i parë i [[Gjermania|Gjermanisë]] nga britanikët gjatë [[LDB]].
* [[1931]] - [[Al Capone]] dënohet për shkak të manipulimit me taksat e të hyrave. ''(figura 1)''
* [[1933]] - [[Albert Einstein]] largohet nga [[Gjermania]] naziste dhe vendoset në [[ShBA]].
* [[1937]] - [[Huey, Dewey dhe Louie]], tre nipat gati të ngjashëm të [[Donald Duck]] paraqiten për herë të parë në strip komik në gazetë.''(figura 2)''
* [[1941]] - Për herë të parë në [[LDB]] [[nëndetësja]] gjermane sulmon anijen amerikane.
* [[1968]] - [[Tommie Smith]] dhe [[John Carlos]] bënë përshëndetjen me grushtin e fuqisë së zezakëve në Lojërat Olimpike Verore të vitit 1968.
* [[1973]] - [[OPEC]] fillon embargon e vajit të motorëve nga një numri të shteteve perendimore duke konsideruar ndihmimin e [[Izraeli]]t në luftë kundër [[Siria|Sirisë]].
* [[1979]] - [[Nënë Tereza]] fiton [[Çmimi Nobel|Çmimin Nobel]].
* [[2006]] - Popullsia e [[ShBA|Shteteve të Bashkuara]] arrin shifrën 300 milion.
 
== Lindje ==
{{TETOR}}
 
* [[1979]] - [[Kimi Räikkönen]], pilot i [[Formula 1]]
 
== Vdekje ==
 
* [[1849]] - [[Frédéric Chopin]], pijanist polak
* [[2002]] - [[Zekerijah Xheziq]], këgëtar boshnjak , spiker dhe udhëheqës emisionesh.
 
== Festa dhe përvjetore ==
*
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
 
[[CategoryKategoria:Tetor]]
 
[[af:17 Oktober]]
[[an:17 d'otubre]]
[[ar:ملحق:17 أكتوبر]]
[[arz:17 اكتوبر]]
[[ast:17 d'ochobre]]