Dallime mes rishikimeve të "Lapiezet"

358 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Lapiezet''' paraqesin lugje ose vija në gurin gëlqeror. Përbëhen nga hullitë dhe kurrizet e alternuara me njëra-tjetrën. KëtovijaKëto vija të ngushta, të cekëta ose të thella, janë të ndara me kurrize. Këto forma karstike janë zhvilluar në viset e pjerrëta të maleve, nëpër të cilat rrjedh uji atmosferik që tret gëlqeren. Ato njihen në literaturën gjeografike si "karsti i egër".
 
[[Kategoria:Gjeologji]]
 
[[ca:Lapiaz]]
[[cs:Škrapy]]
[[de:Karre (Rinne)]]
[[en:Limestone pavement]]
[[es:Lapiaz]]
[[et:Karr]]
[[eu:Lenar]]
[[fr:Lapiaz]]
[[hr:Škrapa]]
[[hu:Karrmező]]
[[it:Campi carreggiati]]
[[nl:Lapiaz]]
[[pl:Lapiaz]]
[[pt:Lapiá]]
[[ro:Lapiez]]
[[ru:Карры (карст)]]
[[sk:Škrapy]]
[[sl:Škraplja]]
[[sr:Шкрапа]]
10.357

edits