Dallime mes rishikimeve të "Pediatria"

2 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Pediatri është degë e mjekësisë që merret me kujdesin mjekësor të foshnjeve, fëmijëve, dhe adoleshentët. Limit të sipërm moshës pacientëve të tilla varion nga mosha 12...)
 
No edit summary
Gradualisht ky shembull u pasua vetëm në vendet e tjera evropiane. Charité (themeluar një spital në 1710) në Berlin themeluar një pavijon të veçantë Pediatrik në 1830, pasuar nga institucionet e ngjashme në Shën Petersburg, në 1834, dhe në Vjenë dhe Breslau (tani Wroclaw), të dyja në 1837. Anglisht-bota flet pritur deri në 1852 për spitalin pediatrik të parë të saj, Spitalin për Sick Children, Great Ormond Street, rreth pesëdhjetë vjet pas themelimit të adash saj në Paris. Në SHBA, institucionet e para të ngjashme ishin femije Spitali i Filadelfias, e cila u hap në në 1855, dhe pastaj Spitali i Bostonit për fëmijë (1869).
 
==Dallimet në mes të rriturve dhe pediatrik mjekësi==
 
Pediatri ndryshon nga mjekësi rritur në shumë aspekte [5]. Dallimet e dukshme Madhësia e trupit paralleled nga ndryshimet maturational. Trupit të vogël të një i mitur ose neonate është në thelb e ndryshme physiologically nga ajo e një të rrituri. Defektet kongjenitale, grindje gjenetik, dhe çështjet e zhvillimit janë me interes më të madh për të pediatrit shpesh se sa ata janë të mjekëve të rritur.
77

edits