Dallime mes rishikimeve të "Pediatria"

21 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
{{për përmirësim}}Pediatri është degë e mjekësisë që merret me kujdesin mjekësor të foshnjeve, fëmijëve, dhe [[adoleshentët]]. Limit të sipërm moshës pacientëve të tilla varion nga mosha 12-21, në varësi të vendit. Një mjek që e specializuar në këtë fushë është i njohur si një pediatër. Pediatri fjalë dhe cognates saj thotë shërues të fëmijëve, ata rrjedhin nga dy fjalë greke: παῖς (Pais fëmijës =) dhe ἰατρός (iatros mjek apo shërues =).
 
Në vendet e Commonwealth, ekzistues përkatës pediatër pediatri dhe zakonisht janë të preferuar. Nuk mund të jetë një ndryshim të vogël kuptimor: në SHBA, një pediatër (spelling US) shpesh është një mjek i kujdesit primar që e specializuar në fëmijë, kurse në Commonwealth një pediatri (spellling British) në përgjithësi është një specialist mjekësor primar jo në praktikë e përgjithshme. Për hollësi të mëtejshme, shih diskutimin më të gjerë dhe kuptimet e ngushta e mjek.