Dallime mes rishikimeve të "Këmisha"

65 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: id:Kemeja)
[[Skeda:Shirt.jpg|right|150px]]
''Këmisha'' është copë mbuluese e trupit që lahet që në fillim bartej nga shtresat e larta në shoqërinshoqërinë egjiptiane, gekegreke, romak (Chiton, Tunika).
 
Nga mesjeta, aty diku nga viti [[1200]] si ndëresëndërrese dhe mbulesë trupi. Forma e njohur për meshkuj, si duket u krijua aty nga [[Shekulli XX|shekulli XX]]. Këmisha e natës (ndëresandërresa) është në përdorim të gjërëgjerë që nga [[Shekulli XVIII|shekulli XVIII]].
 
[[Kategoria:Vegla]]
 
[[ar:قميص]]
10.357

edits