Dallime mes rishikimeve të "Kuaternari"

No change in size ,  11 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: es:Período Cuaternario; cosmetic changes
v (roboti shtoj: nds:Quartär (Geologie))
v (roboti ndryshoj: es:Período Cuaternario; cosmetic changes)
'''Kuaternari''' është priudha më e re e [[kenozoiku]]t e cila ka filluar kah fundi i epokës së [[ plioceni]]t, gjegjësisht kah fundi i periudhës së [[neogjeni]]t para 1,806 milion viteve dhe zgjatë edhe sot. Në kuadër të kuaternarit dallohen dy epoka gjeologjike: [[pleistoceni]]. nga para 1,87 miliona viesh dhe [[holloceni]] nga pra 10,000 viteve , e që holloceni zgjat edhe sot.
== Paraqitja e njeriut ==
 
 
{{gjeo-cung}}
 
[[CategoryKategoria: gjeologji]]
 
[[ast:Edá Cuaternaria]]
[[de:Quartär (Geologie)]]
[[en:Quaternary]]
[[es:Período cuaternarioCuaternario]]
[[eu:Laugarren aro]]
[[fa:کواترنری]]