Dallime mes rishikimeve të "18 Korrik"

2 bytes removed ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
'''18 Korriku''' është dita e 199-të e [[Kalendari gregorian|kalendarit gregorian]] (dita e 200-t në [[Vit i brishtë|vitin e brishtë]]) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 166 ditë.
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Qershor|Korrik|Gusht}}
 
 
 
== Ngjarje ==
 
* [[1811]] - [[William Makepeace Thackeray]], letrar anglez
* [[1853]] - [[Hendrik Antoon Lorentz]], holandskifizikan fizičarholandez
 
* [[1887]] - [[Vidkun Quisling]], politikan norvegjez
* [[1909]] - [[Andrej Gromyko]], polititikanpolitikan sovjetik
* [[1918]] - [[Nelson Mandela]], [[politikan]] i [[Afrika e Jugut|RepublikesRepublikës Jugo-Afrikane]].
* [[1921]] - [[John Glenn]], američki astronaut amerikanë
* [[1999]] - [[Donika Nuhiu]], kengetarekëngëtare Shqipetareshqiptare
 
== Vdekje ==
* [[1817]] - [[Jane Austen]], letrare britanezebritanikë
 
== Festa dhe përvjetorepërvjetorë ==
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
10.357

edits