Dallime mes rishikimeve të "Motorola"

61 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: wuu:Motorola)
No edit summary
<ref>[http://www.motorola.com Motorola]</ref>,
 
{{per permiresim|20 Janar 2009}}
 
{{joref|20 Janar 2009}}
 
'''Motorola''' èshtèështë njènjë kompani e madhe elektronike Amerikane. Motorola prodhon mikroproçesormikroprocesor telefonètelefona celular, si dhe shumèshumë komponentèkomponentë tjerètjerë te cilètcilët pèrdorenpërdoren shumèshumë fusha elektronikèselektronikës, si dioda qarqe integruar etj.
 
Qendra èshtèështë çikago[[Çikago]].
 
Motorola èshtèështë themeluar vitin [[1928]] ku mbante njènjë emèremër tjetèrtjetër.
 
'''Galvin Manufacturing Corporation'''. E cila u ndèrrruandërrua vitin [[1947]] me emrin '''Motorola''' mban dhe sot.
 
Motorola zhvilloi dhe sistemin e identifikimit biometrik '''AFIS'''.
 
NjèNjë nga mkoproçesorètmikroprocesorët e parèparë prodhoi Motorola (68000) ishte bazat e kompjutèrevekompjuterëve parèparë nder cilètcilët APPLE[[Apple MEKINGTOSHInc.|Apple]] Machintosh.
 
KohètKohët e fundit mororolaMotorola doli treg me telefonèttelefonat modeli '''RAZRRazr V3''' model qè pati njènjë sukses jashtzakonshèmjashtëzakonshëm.
 
Karakteristika e vecantèveçantë e kètijkëtij modeli ishte spesori i tij vetèmvetëm 14 mm cka bèribëri vitin [[2004]] qèndronteqëndronte elitènelitën e merkatos si njènjë nga prodhimet shitur.
 
Dhe ditètditët e sotme Motorola mbetet njènjë nga kompanitèkompanitë elektronike fuqishme dhe sukseshmesuksesshme gjithègjithë botènbotën.
 
== Lidhje të jashtme ==
<ref>* [http://www.motorola.com Motorola]</ref>,
 
{{org-cung}}
 
[[Category:Organizata]]
[[Kategoria:Kompani]]
 
[[ar:موتورولا]]
10.357

edits