Ndryshimi mes inspektimeve të "Frederiku i Madh"

v
roboti ndryshoj: sr:Фридрих II Велики; cosmetic changes
v (roboti shtoj: bs:Fridrik II, kralj Pruske)
v (roboti ndryshoj: sr:Фридрих II Велики; cosmetic changes)
'''Frederiku II''' ishte trashigimtari i mbretit [[Frederiku I|Frederikut I]]. Frederiku i Madh siç u quajt më vonë e drejtoi vendin për 46 vite ([[1740]] - [[1786]]) duke bëë shumë reforma që sollën modernizmin e shtetit prusian. Ai krijoi një administratë të rregullt dhe i kushtoi vëmendje zhvillimit të ekonomisë, arit e kulturës.
Për veten e vet thoshte se ishte shërbëtor i shtetit dhe se shteti duhej të punonte për qytetarët e tijë, për rritjen e mirëqenies së tyre. Frederiku i Madh punoi shumë për zgjerimin e shtetit të tijë. Me një ushtri të madhe të trashëguar nga i ati arriti që në vitin [[1748]] t'i merrte [[Austria|Austrisë]] territoret e Silezisë dhe më vone në vitin [[1772]] arriti të merrte nën sundim edhe [[Prusia Perendimore|Prusinë Perendimore]].
{{biografi-cung}}
 
[[categoryKategoria:prusi]]
 
[[ar:فريدريك الكبير]]
[[sk:Fridrich II. Veľký]]
[[sl:Friderik II. Veliki]]
[[sr:Фридрих II Велики]]
[[sv:Fredrik II av Preussen]]
[[th:สมเด็จพระเจ้าฟรีดริชที่ 2 แห่งปรัสเซีย]]