Ndryshimi mes inspektimeve të "Jusuf Vrioni"

375 bytes removed ,  10 vjet më parë
v
roboti largoj: bs, ca, cy, da, de, en, es, fi, gl, id, io, it, lv, nl, oc, pt, ro, sv; cosmetic changes
v (roboti largoj: bs, ca, cy, da, de, en, es, fi, gl, id, io, it, lv, nl, oc, pt, ro, sv; cosmetic changes)
[[Jusuf Vrioni]], ''([[1916]] - [[2001]])'', ishte diplomat dhe përkthyes shqiptar.
 
== Biografia ==
 
Jusuf Vrioni u lind në [[Korfuz]], [[Greqi]], më 16 Mars [[1916]]. Vitet e tij të para i kaloi në Korfuz e më pas në [[Berat]]. Pas emërimit të babait të tij, [[Ilias Bej Vrioni]], si Ministër i Jashtëm dhe Ministër i Plotfuqishëm në Paris, familja e tij u shpërngul në Paris më [[1925]]. Ciklin e ulët dhe të mesëm arsimor Jusuf Vrioni e kreu pranë ''Liceut Janson de Sailly'', [[Paris]] dhe atë të lartë në ''Grande École des Hautes Études Commerciales'' të [[Paris]]it.
Për mirënjohjen dhe vlerësimin e përkthyesve me kontribut të çmuar në njohjen dhe promovimin e letërsisë shqipe në gjuhë dhe kultura të huaja, Ministria e Kulturës, Turizmit, Rinisë dhe Sporteve e Republikës së Shqiperisë më [[2006]] krijoi çmimin ''Jusuf Vrioni''.
 
== Aktiviteti Letrar si Përkthyes ==
* ''Le Général de l'Armée Morte'', [[Ismail Kadare]]
* ''Le Pont aux Trois Arches'', [[Ismail Kadare]]
Lista e përkthimeve është shumë e gjatë. Për këtë arsye këtu jepet vetëm një listë simbolike e romaneve më të rëndësishme të [[Ismail Kadare]]së përkthyer prej Jusuf Vrionit.
 
== Kontributet dhe Veprat ==
:[[Diplomacia|Diplomaci]]
:[[Kultura|Kulturë]]
 
== Referenca ==
* 1. [http://www.hri.org/news/balkans/ata/1998/98-05-22.ata.html#27]
* 2. [http://www.albanianhistory.net/texts20_2/AH1998.html]
* 3. [http://www.bibliomonde.net/auteur/jusuf-vrioni-2534.html]
 
== Shiko dhe këtë ==
* [[Mehmet Ali Pashë Vrioni]]
* [[Ilias Bej Vrioni]]
 
 
[[categoryKategoria:diplomatë shqiptarë]]
[[categoryKategoria:shkrimtarë shqiptarë]]
 
[[bs:Jusuf Vrioni]]
[[ca:Jusuf Vrioni]]
[[cy:Jusuf Vrioni]]
[[da:Jusuf Vrioni]]
[[de:Jusuf Vrioni]]
[[en:Jusuf Vrioni]]
[[es:Jusuf Vrioni]]
[[fi:Jusuf Vrioni]]
[[fr:Jusuf Vrioni]]
[[gl:Jusuf Vrioni]]
[[id:Jusuf Vrioni]]
[[io:Jusuf Vrioni]]
[[it:Jusuf Vrioni]]
[[lv:Jusuf Vrioni]]
[[nl:Jusuf Vrioni]]
[[oc:Jusuf Vrioni]]
[[pl:Jusuf Vrioni]]
[[pt:Jusuf Vrioni]]
[[ro:Jusuf Vrioni]]
[[sv:Jusuf Vrioni]]