Dallime mes rishikimeve të "Aleksandër Obrenoviqi"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
{{Pp}}
{{shkronja}}
 
'''Aleksandër Obrenoviqi''' ([[14 gusht]] [[1876]] në [[Beogradi]] - [[10 qershor|10]]/[[11 qershor]] [[1903]]) - Mret i Serbisë[[Serbi]]së nga [[1889]], vetëqeverisës nga [[1893]], djali i Mretit Milan.
 
I dobët për veprim dhe i afërt me politikat politikat [[Austria|austriake]], kjo dhe martesa e tij me Draga Mashin-in ishte arsyet për një ''betim zyrtarë'' të [[Doktrina e shenjt serbe|Doktrinës së shenjt serbe]] kundër tij, doktrinë e cila edhe i vrau që të dy.
10.357

edits