Dallime mes rishikimeve të "Arbëreshët në Greqi"

ska përmbledhje të redaktimeve
[[Figura:F. W. Putzgers Historischer Schul-Atlas, 1905 Volkerkarte.jpg|right|thumb|300px|Kompozimi etnike i Evropës në 1905. Zonët të Greqisë ku gjuha shqipe folë kanë shënuar me ngjyrën kuqe.]]
[[figura: Hart e Çamëris.jpg|right|300px]]
 
'''Arvanitët''' ose '''Arbërorët''' ([[Gjuha Greke|Greqisht]]: Αρβανίτες ''Arvanites'') janë pasardhëse e [[Shqiptarët|Shqiptarë]] nga [[Çamëria]]. Sot banojnë në Greqinë jugore dhe qendrore (shumë pak në Çamëria dhe në [[Trakia]]) dhe identifikohen si [[Grekët|Grekë]] pasi që janë pjesë e [[Kisha Ortodokse Greke|Kishës Ortodokse Greke]]. Fati i kësaj popillsie ka qenë po thuaj se i njëjtë me popullsin shqiptare të [[Sanxhaku i Nishit|sanxhaku të Nishit]]. Nga i gjithë Vilajeti që përbëhej me popullsi shumicë shqiptare tani kanë mbetur vetëm disa vendbanime që identifikohen si shqiptar. Shumica e tyre për të dalluar vetën nga emigrantët e vitit 1990-2000 e quajnë vetën arvanitas. Karakteristikë e tyre është që edhe përkundër shkollimit në gjuhën greke dhe shoqërisë së kontrolluar si nga ligjet dhe feja ata në jetën "mes katër mureve" bisedojnë në gjuhn e tyre amëtare e cila është dialekt toskë i dominuar nga termet e kishës orthodokse e cila kishë përdorë si gjuhë zyrtare greqishten tradicionale.
209

edits