Dallime mes rishikimeve të "Arbëreshët në Greqi"

ska përmbledhje të redaktimeve
[[Figura:F. W. Putzgers Historischer Schul-Atlas, 1905 Volkerkarte.jpg|right|thumb|300px|Kompozimi etnike i Evropës në 1905. Zonët të Greqisë ku gjuha shqipe folë kanë shënuar me ngjyrën kuqe.]]
 
'''Arvanitët''' ose '''Arbërorët''' ([[Gjuha Greke|Greqisht]]: Αρβανίτες ''Arvanites'') janë pasardhëse e [[Shqiptarët|Shqiptarë]] nga [[Çamëria]]. Sot banojnë në [[Greqia|Greqinë]] jugore dhe qendrore (shumë pak në Çamëria dhe në [[Trakia]]) dhe identifikohen si [[Grekët|Grekë]] pasi që janë pjesë e [[Kisha Ortodokse Greke|Kishës Ortodokse Greke]]. Fati i kësaj popillsie ka qenë po thuaj se i njëjtë me popullsin shqiptare të [[Sanxhaku i Nishit|sanxhaku të Nishit]]. Nga i gjithë Vilajeti që përbëhej me popullsi shumicë shqiptare tani kanë mbetur vetëm disa vendbanime që identifikohen si shqiptar. Shumica e tyre për të dalluar vetën nga emigrantët e vitit 1990-2000 e quajnë vetën arvanitas. Karakteristikë e tyre është që edhe përkundër shkollimit në gjuhën greke dhe shoqërisë së kontrolluar si nga ligjet dhe feja ata në jetën "mes katër mureve" bisedojnë në gjuhn e tyre amëtare e cila është dialekt toskë i dominuar nga termet e kishës orthodokse e cila kishë përdorë si gjuhë zyrtare greqishten tradicionale.
 
Bashkësis Evropiane për demokratizmin e sistemit shtetror të Greqisë me qëllim të ndarjes së Kishës nga sisemi shtetror i ka bërë disa propozime Greqisë. Mirëpo deri më tani rezultatet janë të pakta. Në këtë drejtim tani Greqia ka filluar të pranojë ekzistencën e çamëve por këtë e bënë duke theksuar se këta janë emigrant të shekulljve të kaluar siq tregon fleta në internet [http://www.helsinki.fi/~tasalmin/europe_report.html#Arvanitika]. Bazuar në artin e këso të dhënash pasi që për të dhëna të sakta nuk mund të bëhet fjalë edhe në vitet [[2000]], 150,000 njerëz flasinë Arbërishten në 2005 [http://www.ethnologue.com/show_language.asp?code=aat].
209

edits