Dallime mes rishikimeve të "NATO"

91 bytes removed ,  12 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: be:НАТО; cosmetic changes
v (roboti shtoj: yo:NATO)
v (roboti ndryshoj: be:НАТО; cosmetic changes)
[[figuraSkeda:Flag of NATO.svg|thumb|300px|Flamuri i NATO-së.]]
[[FiguraSkeda:Map of NATO chronological.gif|300px|right|thumb|Zgjerimi i NATO-së me vënde anëtare në rend kronologjik.]]
 
'''NATO''' ''(orig : North Atlantic Treaty Organisation - [[shqip|sq :]] Organizata e Traktatit të Atlantikut Verior - [[sqt.|sqt]] shkurt : OTAV)'' është blloku perëndimor ushtarak. Kjo organizatë u themelua me firmosjën e Traktatit Atlantiko-Verior më [[4 Prill]] [[1949]] me qendër në [[Bruksel]]. Organizata ka themeluar një sistem mbrojtjeje kolektiv ku vendet anëtare bien dakord të mbrojnë njëra-tjetrën në rast sulmi nga një palë e jashtme.
 
== Historia ==
== Anëtarësimi ==
Artikulli X i [[Traktati i Atlantikut të Veriut|Traktatit të Atlantikut të Veriut]] përshkruan se si shtetet jo-anëtare mund të anëtarësohen në NATO.
Palët mund të ftojnë për akordim në këtë Traktat me akordim anonim çdo shtet Evropian në pozitë të çojë më tutje principet e këtij Traktati dhe të kontribuojë në sigurinë e zonës së Atlantikut të Veriut. Çdo shtet i ftuar mund të bëhet Palë e këtij Traktati duke depozituar dokumentacionet e pranimit në [[Qeveria e Shteteve të Bashkuara|Qeverinë e Shteteve të Bashkuara]]. Qeveria e Shteteve të Bashkuara do të njoftojë çdonjërën nga palët për depozitimin e çdo dokumentacion të tillë pranimi.
 
=== Vendet anëtare ===
| {{flagicon|Poland}} [[Polonia]] ||
|-
| rowspan=7| [[29 mars]] [[2004]] || {{flagicon|Bulgaria}} [[ Bullgaria]]|| rowspan=7 align=center| i Pestë||
|-
| {{flagicon|Estonia}} [[Estonia]] ||
 
=== Zgjerimi i NATO-së ===
[[FiguraSkeda:NATO expansion.png|thumb|230px|Anëtarësimi i vendeve Evropiane në NATO.]]
 
==== Plani i Veprimit për Anëtarësim ====
[[NATO_PlaniNATO Plani i Veprimit per Antaresim|Plani i Veprimit për Anëtarësim]] (PVA), është aprovuar në Samitin e Uashingtonit të vitit [[1999]] si një procedurë për vendet që aspirojnë anëtarësim në NATO. Pjesëmarrja e një vendi në PVA monitoron progresin e tij në pesë fusha të ndryshme :
 
* Gatishmëri për zgjidhjen në mënyrë të paqshme të mosmarrëveshjeve ndërkombëtare, etnike ose territoriale, vendosmëri në rregullin e ligjit dhe të drejtat e njërit, dhe kontrolli demokratik i forcave të armatosura.
NATO jep feedback si dhe këshilla teknike për çdo vend dhe vlerëson progresin e tij në bazë individuale.
 
[[Shqipëria]] konsideron se anëtarësimi i saj në NATO do paraqiste në shtrirjen natyrale të Aleancës në krahun e saj Juglindor. Pozicioni gjeografik Shqipërisë është i favorshëm për implementimin e konceptit të ri strategjik të NATO-s të aprovuar në Samitin e [[Washington]]it. Nëpërmjet MAP-it Shqipëria është e angazhuar të arrije objektivat e mposhtem :
 
* Do te vazhdoje të përmirësoje rendin dhe ekonominë e tregut duke i kushtuar vëmendje të veçante përmirësimit të rendit dhe luftës kundër korrupsionit.
* Do inkurajoje dhe zhvilloje respektin për të drejtat e njeriut, duke përfshire të drejtat e minoriteteve.
* Do te forcoje institucionet demokratike dhe si pasoje rolin e tyre në shoqëri. Do te vendose një administratë publike efektive.
* Do te forcoje kontrollin civil demokratik mbi FA.
* Do te ruaje rezultatet e arritura vitet e fundit në rritjen ekonomikë dhe do të vazhdojë reformat e saj ekonomikë, veçanërisht në fushën e privatizimit.
 
==== Integrimi në NATO i Shqipërisë ====
Shqipëria është Anëtare e Këshillit të Bashkëpunimit të Atlantikut të Veriut që nga Qershor [[1992]]. Ajo përkrahu Iniciativën e Partneritetit për Paqe në Janar [[1994]] dhe nënshkroi Dokumentin Kuadër më [[23 Shkurt]] [[1994]] duke u bërë vend anëtar i Partneritetit për Paqe. Me [[22 Shtator]] [[1994]] paraqiti Dokumentin e Prezantimit në të cilën përcaktohen fushat, përmasat dhe niveli i pjesëmarrjes në bashkëpunim me NATO-n. Dokumentat e mësipërm përbënë bazën e hartimit të Programit Individual të Partneritetit për vitet [[1995]], [[1996]], [[1997]], Programet Individuale Speciale NATO - Shqipëri për vitet [[1997]]-[[2000]].
 
Programi i Partneritetit Individual (IPP) është zhvilluar që të përkrahë programet kryesore që burojnë nga rishikimi i mbrojtjes. Ai përforcon vazhdimësinë e procesit të ristrukturimit duke synuar rritjen e aftësive operacionale të FA. Prioritetet kryesore të mbrojtjes për [[2002]] do të fokusojnë në zhvillimin e një strategjie ushtarake kombëtare, të shoqëruar nga një strukture organizimi, e orientuar në nivel të lartë profesionalisht, me një numër më të vogël të FA, adaptimin e konceptit të trajnimit të forcës, një sistem menaxhimi personeli dhe një sistem menaxhimi burimesh.
 
Programi i Partneritetit Individual (IPP), i vitit [[2002]] synon tre çështje kryesore bashkëpunimi :
# Ti japë më shumë përmbajtje marrëdhënieve me PfP në një afat kohor më të gjatë.
 
Qëllimi kryesor për NATO-n dhe Shqipërinë në këtë IPP [[2002]] është që të arrihen rezultate konkrete me qellim që të demonstrohen efektet pozitive të PfP. Shqipëria ka marrë pjesë dhe në Procesin e Planifikim - Rishikimit që nga viti [[1996]] e në vazhdim. Për vitin [[2000]] ajo pranoi 53 Objektiva Partneriteti. Në Shkurt [[2002]] do të diskutojë për Paketën e Re të tyre.
 
Nëntor [[1999]], Shqipëria paraqiti Planin e Veprimit për anëtarësim duke u bërë një nga 9 vendet aspirante për anëtarësim në Aleancë.
* [http://www.mod.gov.al/ Ministria e Mbrojtjes]
 
[[categoryKategoria:organizata]]
[[categoryKategoria:NATO]]
 
{{Link FA|bar}}
[[bar:NATO]]
[[bat-smg:NATO]]
[[be:НАТО]]
[[be:Арганізацыя Паўночнаатлантычнага дагавора]]
[[be-x-old:Арганізацыя Паўночнаатлянтычнай дамовы]]
[[bg:НАТО]]