Ndryshimi mes inspektimeve të "Gojëtaria"

2 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti largoj: oc:Retorica; cosmetic changes
v (roboti largoj: oc:Retorica; cosmetic changes)
Gojëtaria ([[Greqishtja|greq]]. ρητορεία, ρητορική - '''retorika'''; [[Latinishtja|lat]]. '''oratoria''') është aftësia e përdorimit të mënçur të të folurit ose të shkruarit me qëllim për të bindur ose për të kënaqur dikë.
 
== Historia ==
=== Hyrje ===
==== Sofistët ====
====Platoni====
==== Sokrati ====
=== Gojëtarë romakë ===
===Gojëtaria në Rilindje===
=== Gojëtaria moderne ===
== Shiko edhe ==
==Lidhje të jashtme==
== Thënie ==
* "Gojëtaria nuk ështe asgjë tjetër, veçse arsyeja e veshur mirë dhe argumenti të vendosura me rend". [[Jan Zamoiski]]
* "Gojëtaria është mënyra e qeverisjes së mendjeve të njerzve". [[Platoni]]
 
[[CategoryKategoria:Gojëtari]]
[[CategoryKategoria:Gjuhë]]
 
{{Link FA|fr}}
[[nn:Retorikk]]
[[no:Retorikk]]
[[oc:Retorica]]
[[pl:Retoryka]]
[[pt:Retórica]]